Уряд Казахстану стверджує про «відновлення порядку», десятки вбитих і тисячі заарештованих | NLight DC++
Уряд Казахстану стверджує про «відновлення порядку», десятки вбитих і тисячі заарештованих | NLight DC++

Уряд Казахстану стверджує про «відновлення порядку», десятки вбитих і тисячі заарештованих

Міністерство внутрішніх справ Казахстану повідомляє про, як сказано, «ліквідацію» 26 «озброєних злочинців» у намаганнях загасити заворушення, які спалахнули цього тижня з протестами через підвищення цін на пальне.
Казахстанське міністерство також повідомляє про арешти понад 3000 осіб.
Тим часом в країну прибувають військові Росії та кількох інших пострадянських держав, щоб підтримати уряд.
Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв стверджує, що війська з інших країн не беруть участь у силових діях проти заворушень.
Очолювана Росією організація Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ), до якої входять також Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан і Таджикистан заявляє, що відряджає в Казахстан 2500 військових і залишатиметься там упродовж кількох днів, або тижнів.
Західні країни виступили з осудом насильства в Казахстані, але також закликали владу шанувати права громадян.
У США повідомили, що 6 січня державний секретар Ентоні Блінкен розмовляв з казахстанським міністром закордонних справ і наголосив, що «Сполучені Штати повністю підтримують конституційні установи Казахстану та свободу ЗМІ, а також виступають за свободу засобів інформації і мирне розв’язання кризи з пошануванням прав».

Представники Європейського Союзу зокрема наголошують на підтримці принципу суверенітету Казахстану.
«Права і безпеку цивільних необхідно гарантувати. Зовнішня військова допомога викликає спогади про ситуації, яких треба уникати», – написав у Twitter чільний дипломат ЄС Жозеп Борель.
«Протести повинні бути мирними, а дії правоохоронних органів відповідати міжнародним зобов’язанням Казахстану», – йдеться у заяві британського уряду, де також підкреслено важливість «поваги до суверенітету Казахстану».
У п’ятницю зранку президент Касим-Жомарт Токаєв проголосив про відновлення конституційного порядку майже повсюди в країні, заявивши, що відбувається «антитерористична операція».
З найбільшого міста – Алмати кореспонденти агентства Reuters повідомляють, що після гучних перестрілок упродовж ночі поліція контролює головні вулиці, але і зранку у п’ятницю там чули постріли.
Журналісти підтверджують загибель десятків людей і спалені будівлі в кількох містах Казахстану внаслідок найбільших заворушень в тій країні за 30 років незалежності.
Протести, які почалися з невдоволення різким зростанням цін на пальне швидко переросли у виступи проти правлячої еліти Казахстану на чолі з 81-річним Нурсултаном Назарбаєв.
Назарбаєв склав президентські повноваження три роки тому, але залишався найвпливовішою постаттю Казахстані – найбільшій за територією країні Середньої Азії з населенням 19 мільйонів.
Дивіться також: Чого очікувати від важливого року у двосторонніх американсько-українських відносинах? Відео

Напишіть відгук