Що можна очікувати від переговорів США і Росії в Женеві? | NLight DC++
Що можна очікувати від переговорів США і Росії в Женеві? | NLight DC++

Що можна очікувати від переговорів США і Росії в Женеві?

Переговори між делегаціям США і Росії розпочалися в Женеві на тлі жорстких заяв посадовців і помітного браку оптимізму щодо можливості Заходу стримати Москву від того, що називають загрозою нових російських військових дій проти України.

США… без європейських союзників і партнерів не обговорюватимуть європейську безпеку.

“Я не думаю, що наступного тижня ми побачимо якісь прориви”, – сказав державний секретар США Ентоні Блінкен 9 січня в інтерв’ю американському телебаченню, “коли триває нарощування напруженості і Росія приставила пістолет до голови України у вигляді сотні тисяч військових біля її кордонів” .
10 січня відбувається основна частина женевських переговорів американської делегації на чолі з Венді Шерман, заступницею державного секретаря США, та делегації Росії очолюваної заступником міністра закордонних справ Сергієм Рябковим.
Делегації провели неформальну зустріч у Женеві напередодні.
Держдепартамент повідомляє, що Шерман на тій зустрічі “наголосила на відданості США міжнародним принципам суверенітету, територіальної цілісності і свободи суверенних держав у виборі альянсів, до яких вони хочуть долучатися”.
“США в межах Діалогу про стратегічну стабільність обговорюватимуть з Росією певні двосторонні питання, але без європейських союзників і партнерів не обговорюватимуть європейську безпеку”, – підкреслено в повідомленні.

Російські інформаційні агентства передають, що Сергій Рябков назвав початок розмов з Венді Шерман “складним але діловим”.
Раніше цей російський посадовець наголошував, що Москва не піде на поступки і застерігав, що переговори можуть закінчитися передчасно.
Згідно з твердженням Рябкова теперішнє становище можна порівняти з кубинською ракетною кризою 1962 року, коли світ стояв на межі ядерної війни.
Неприйнятна постановка питань
Представники США та країн Європи заявили, що не погоджуються з самою постановкою тверджень Москви, що Росії буцімто потрібні гарантії безпеки.
Але західні представники погодилися обмінятися з росіянами думками на переговорах цього тижня спочатку у Женеві, а 12 січня в штаб-квартирі НАТО в Брюсселі і 13 січня в Організації з безпеки та співробітництва у Європі (ОБСЄ) у Відні.
“Головні загрози європейській безпеці впродовж останніх двадцяти років походять з Росії та від пов’язаних з нею сил. Росія двічі вторгалася і займала своїх сусідів, втручалася у безліч виборів, використовувала хімічну зброю для вбивств і порушувала засадничі договори про контроль над озброєнням”, – заявив чільний представник президентської адміністрації США напередодні женевської зустрічі.

Є певні сфери, згадані чи заторкнуті в документах Росії, в яких на нашу думку можливий поступ.

Американський представник наголосив у розмові з журналістами, що “в російських проектах є речі, на які ми ніколи не погодимося. Наприклад, не Росії вирішувати за інших країни те, хто з ким може бути союзником”.
“Але ми також сказали, що є певні сфери, згадані чи заторкнуті в документах Росії, в яких на нашу думку можливий поступ”, – заявив посадовець, наголосивши, що американці будуть тісно координувати свої позиції з європейськими союзниками і партнерами.
Ракети, маневри
“Ракети…Росія заявляла, що відчуває загрозу через можливе розташування в Україні наступальних ракетних систем. Як президент Байден сказав президентові Путіну, США не мають таких намірів. Тож це – одна зі сфер, де ми можемо досягти порозуміння”, – припустив американський представник.
“Військові навчання. В останні роки Росія провела низку щораз масштабніших військових навчань біля кордонів НАТО. Росія каже, що її безпеці також загрожують навчання США і НАТО. Отже ми готові розглянути можливість взаємних обмежень…”, – додав він.
При цьому представник підкреслив, що предметом переговорів не будуть такі теми як чисельність військових чи елементи збройних сил країн НАТО і наголосив, що поступ можливий за умови, якщо Росія піде на зменшення напруженості стосовно України.
Він вважав за потрібне зауважити, що з метою посіяти недовіру між західними союзниками “російські ЗМІ можуть ще навіть під час переговорів повідомляти, що США пішли на різні поступки Росії” і тому закликав звертатися до американських посадовців за уточненнями.
Дивіться також: Що відомо про дипломатку, яка очолить делегацію Сполучених Штатів на переговорах у Женеві. Відео

Напишіть відгук