Американські експерти і колишні посадовці закликали США надати Україні чітку перспективу членства в НАТО на саміті 2024 року | NLight DC++
Американські експерти і колишні посадовці закликали США надати Україні чітку перспективу членства в НАТО на саміті 2024 року | NLight DC++

Американські експерти і колишні посадовці закликали США надати Україні чітку перспективу членства в НАТО на саміті 2024 року

Довготривала війна грає проти Росії. Її економіка суттєво зменшується, а технологічний розрив з Україною зростає. Це пов’язано із санкціями запровадженими західними країнами проти Москви, вважають учасники панельної дискусії організованої Атлантичною Радою, аналітичним центром у Вашингтоні.
Росії вдається частково обходити санкції за допомоги третіх країн та різних схем, зауважили посадовці США та ЄС, Джеймс О’Браєн, помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії та колишній керівник Офісу з координації санкцій і Девід О’Салліван, спеціальний посланник ЄС з питань імплементації санкцій ЄС. Вони обговорили наступні кроки, яких можуть вжити союзники, щоб закрити можливості для Росії обходити санкції.
Проблема “третіх” країн
Росії частково вдається обходити західні санкції на купівлю запчастин для виготовлення зброї та так званих товарів подвійного призначення.
“Якщо поглянути на торговельні потоки, які існували до санкцій і після, то можна помітити, що продукція, яка раніше експортувалася у великих кількостях до Росії, раптом тепер потрапила на ринки, куди вона ніколи раніше не експортувалась: Казахстан, Узбекистан, Туреччина, Сербія, ОАЕ. І це схоже нас спробу обходу санкцій”, – стверджує спецпосланник з питань імплементації санкцій ЄС.

Над пошуком потрібних деталей у Росії працює великий, складний і досвідчений  апарат

За словами О’Саллівана, ЄС постійно веде переговори з цими країнами. І частково вже вдалось переконати їх припинити співпрацю з РФ під загрозою репутаційних ризиків.
Утім Росія постійно знаходить нові канали постачання запчастин, каже представник ЄС. А представник Держдепу додає, що над пошуком потрібних деталей у Росії працює “великий, складний і досвідчений апарат”.
Західні країни також постійно вдосконалюють способи відстежування шляхів постачання підсанкційних товарів.
“Дані про торговельні обороти приходять часто із запізненням у три місяці. Тому ми стали користуватись податковою інформацією та іншими джерелами, які дають миттєву картину про потоки постачання товарів”, – ділиться досвідом Джеймс О’Браєн.
Технологічний розрив між Україною та Росією

Це перегони в минуле. Росіяни не можуть дістати найсучасніші деталі

Хоч Росії і вдається отримувати деякі підсанкційні товари, та мова йде здебільшого про застаріле обладнання, каже представник Держдепу.
“Коли є напади на українські міста … значний відсоток, або майже всі російські засоби збиваються. Це показує значний (технологічний) розрив між тим, що ми надаємо Україні і тим, що Росія може виготовити самостійно”, – підкреслив О’Браєн.
Усе це результат санкційного тиску, вважає американський посадовець. Росія може покладатись фактично лише на Північну Корею, Іран та частково Китай, які на відміну від західних країн не виготовляють високоточні деталі.
“Це перегони у минуле. Росіяни не можуть дістати найсучасніші деталі, тому вони повертаються все далі і далі назад. Уламки на полі бою показують, що часто російське обладнання постачається без сучасної електроніки із спаяними трьома-чотирма чіпами замість одного сучасного”, – каже О’Браєн.
За словами помічника Держсекретаря більшості чипів до яких росіяни можуть дотягнутись по 10-15 років. Але й до них вони невдовзі можуть втратити доступ.
Тіньовий танкерний флот Росії
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну США, ЄС та союзники вводили обмеження на російську нафту та нафтопродукти. Сьогодні Росія більше не може експортувати нафту у ці країни морем, хоча все ще зберігає право продавати її через трубопровід “Дружба”. На останньому наполягали Словаччина та Угорщина.

Росія разом з Іраном оперують 500 суден з так званого “примарного флоту”

Водночас союзники запровадили цінове обмеження на російську нафту для третіх країн – вона має залишатись на 5% нижче ринкової. Це, як вважають автори обмежень має суттєво зменшити надходження в російський бюджет, а отже і фінансування війни в Україні.
“Росія добре заробила на стрибку цін на нафту торік, коли почалась війна. Вона заробила вдвічі більше на тих, хто боявся дефіциту нафти. Тепер ціни впали для неї до звичайного рівня і навіть трохи нижче, в тому числі шляхом встановлення цінового обмеження”, – розповідає помічник держсекретаря США Джеймс О’Браєн.
Обслуговування більшості світових танкерних перевезень проходить через країни ЄС та Велику Британію. Утім Росія знаходить способи обходити ці обмеження.
“Росія намагається дерегулювати світове судноплавство. Росія разом з Іраном оперують 500 суден з так званого “примарного флоту”, користується послугами провайдерів, які знаходяться поза межами досягнення традиційних санкцій”, – пояснює О’Браєн.

Є величезний ризик морської катастрофи, якщо один із цих танкерів наштовхнеться на скелю

РФ для перевезення нафти на своїх умовах користується застарілими танкерами, і це несе загрозу екологічної катастрофи, вважає спеціальний посланник ЄС з питань імплементації санкцій ЄС Девід О’Салліван.
“Нерідко купуються судна дуже поганої якості, у яких закінчується термін служби. Їх реєструють під прапорами третіх країн, як Ліберія, наприклад. Є величезний ризик морської катастрофи, якщо один із цих танкерів наштовхнеться на скелю і станеться розлив. Ще й не зрозуміло яким чином ці судна застраховані”, – стверджує О’Салліван.
Зараз і США і ЄС працюють над тим, щоб оператори суден, які возять російську нафту повернулись у міжнародне “правове поле”.

Напишіть відгук