Напад в Москві показав, що “ІДІЛ залишається потужною глобальною загрозою” – аналітик | NLight DC++
Напад в Москві показав, що “ІДІЛ залишається потужною глобальною загрозою” – аналітик | NLight DC++

Напад в Москві показав, що “ІДІЛ залишається потужною глобальною загрозою” – аналітик

Сполучені Штати покладають відповідальність за напад у п’ятницю, 22 березня, на московський концертний зал, у результаті якого загинули понад 130 осіб, на афганську гілку терористичного угруповання “Ісламська Держава”, відому як “Ісламська Держава – Хорасан” або “ІД-Хорасан”.
Представник Державного департаменту США підтвердив Голосу Америки, що США зібрали розвідувальні дані, які свідчать про те, що ІД-Хорасан планував “неминучу” атаку на російську столицю. Саме через цю інформацію Посольство США в Москві на початку цього місяця видало попередження про загрозу атаки.
За словами посадовця, розвідка США вказує на те, що смертоносна атака в п’ятницю є результатом втілення цієї загрози.
Наразі заяви про відповідальність за атаку в Москві надійшли від агенцій новин ІД або від інших основних каналів ІД, включно з однією заявою, в якій говориться, що атаку здійснила мережа ІД в самій Росії.
Але посадовці США та Заходу неодноразово попереджали про намір ІД-Хорасан завдати ударів за межами кордонів Афганістану.
“ІДІЛ-Хорасан має намір проводити зовнішні операції та поширює англомовні медіарелізи, які мають на меті глобалізувати місцеві невдоволення групи серед західної аудиторії”, — попереджав міністр внутрішньої безпеки США Алехандро Майоркас у жовтні минулого року.
У травні минулого року директор національної розвідки США сказав законодавцям США, що ІД-Хорасан “зберігає намір здійснювати зовнішні атаки”, тоді як інші співробітники розвідки попередили, що такі атаки можуть відбутися протягом року.

Офіційні особи США також звинуватили ІД-Хорасан у здійсненні смертоносного теракту в Кермані, Іран, у січні минулого року. Цей напад являв собою подвійні вибухи, в результаті яких загинули майже 100 людей.
“Незалежно від того, чи відповідає гілка ІДІЛ в Афганістані за організацію цього нападу, напад демонструє, що ІДІЛ залишається потужною глобальною загрозою”, — заявив Майкл С. Сміт II, аналітик з питань тероризму, який спеціалізується на операціях впливу джихадистів.
“Це додатково демонструє, що не було зроблено достатньо у спробах позбавити групу можливості організовувати та іншим чином спричиняти напади з масовими жертвами, включно з тими, що здійснюються прихильниками, які не пройшли терористичної підготовки”, — сказав Сміт Голосу Америки.
Походження ІД-Хорасан
ІД-Хорасан, одна з найбільш активних і жорстоких регіональних гілок бойового угруповання Ісламська Держава, з’явилася в Афганістані наприкінці 2014 року. Угруповання названо за старим терміном, який позначав регіон, що включав частини Ірану, Туркменістану та Афганістану.
ІД-Хорасан була заснована незадоволеними членами пакистанського Талібану, Ісламського руху Узбекистану та іншими групами, які присягнули на вірність ІД. Чисельність терористичного угруповання скоротилася після свого піку приблизно у 2018 році, частково через зусилля Талібану та Сполучених Штатів знищити його.
Раніше офіційні особи США оцінювали кількість бойовиків ІД-Хорасан у кілька сотень. Але дані розвідки, надані державами-членами Організації Об’єднаних Націй, свідчать про те, що кількість бойовиків може бути значно більшою, а основна група перебуває у провінціях Кунар і Нангархар в Афганістані й налічує від 1500 до 2200 бійців.
Крім того, спостерігачі в регіоні попереджають, що ІД-Хорасан також почала виходити за межі самого Афганістану та намагається закріпитися в Казахстані, Киргизстані та частині Таджикистану.
Дедалі більша небезпека
Іен Маккері, заступник спеціального представника Державного департаменту США у Глобальній коаліції з боротьби з ІДІЛ, заявив у четвер, 21 березня, у Вашингтонському інституті близькосхідної політики: “Ми чітко усвідомлюємо тривалу загрозу, яку представляє ІДІЛ”.
“Ми бачимо, що гілка ІДІЛ — афганський так званий ІДІЛ-Хорасан — становить зовнішню загрозу”, — сказав Маккері.
“ІДІЛ-Хорасан не лише хоче підривати пологові будинки та школи та вбивати жінок і дітей”, — сказав Маккері, додавши, що угруповання прагне посіяти “хаос за межами Афганістану, а також… У них є дуже нігілістичний світогляд”.
Представники США ще у 2022 році висловили занепокоєння щодо зростання загрози з боку ІД-Хорасан.
ІД-Хорасан здійснив численні напади всередині та за межами Афганістану з моменту свого заснування.
У 2021 році група здійснила напад на міжнародний аеропорт Кабула, убивши 13 американських військових і 170 афганців під час виходу США з Афганістану.
Приналежність до Талібану
ІД-Хорасан має значні розбіжності з Талібаном, який, на її думку, відмовився від джихаду. ІД-Хорасан продовжує становити загрозу владі Талібану в Афганістані.
Жорстокий напад в Москві – не перший випадок, коли ІД-Хорасан атакує Росію. У 2022 році бойовики ІД-Хорасан взяли на себе відповідальність за смертоносний теракт у посольстві Росії в Кабулі.
На думку деяких аналітиків, ІД-Хорасан здійснює напади на Росію через дії, які терористичне угруповання вважає пригнобленням російським урядом мусульман, у тому числі в Афганістані, Чечні та Сирії, згідно з повідомленнями.
За повідомленнями медіа, після п’ятничного нападу в Москві російська влада затримала 11 осіб, у тому числі чотирьох підозрюваних, які безпосередньо причетні до нападу.
Кореспондент Голосу Америки Ліем Скотт взяв участь у написанні цієї статті. Деяку інформацію для статті було взято з Reuters.

Напишіть відгук