Трамп – у центрі уваги саміту G20 | NLight DC++
Трамп – у центрі уваги саміту G20 | NLight DC++

Трамп – у центрі уваги саміту G20

Зустріч президентів США і Росії затьмарила навіть численні протести проти капіталізму, які пройшли у Гамбурзі під час саміту G20
Заключний день саміту «Великої двадцятки», до складу якої входять найбільші економіки світу, в суботу пройшов на тлі посилення протестів.
Проте, як і день раніше, у центрі уваги був президент США – Дональд Трамп.
Серед успіхів Трампа – тепла зустріч з президентом Росії Володимиром Путіним, досягнення угоди про часткове припинення вогню в Сирії і обіцянка прискорити укладення торговельної угоди з Великобританією. Однак заключне комюніке саміту продемонструвало існуючі між президентом США і лідерами деяких інших країн «Великої двадцятки» розбіжності щодо питання зміни клімату та політики Трампа – «Америка понад усе», яка вважається ізоляціоністською. У заключному документі лідери ухвалили, що дійшли згоди разом «боротися з протекціонізмом». У своєму комюніке, лідери погодилися вести «боротьбу з протекціонізмом».У суботу глава Білого дому провів низку зустрічей за лаштунками саміту з лідерами Великобританії, Індонезії, Сінгапуру, Японії і Китаю.Крім того, Трамп взяв участь в обговоренні партнерства з країнами Африки в сферах міграції та охорони здоров’я. Він також приєднався до інших лідерів на зустрічі, присвяченій жіночому підприємництву, в ході якої повідомив, що Сполучені Штати виділять 50 мільйонів доларів на підтримку фонду допомоги жінкам-підприємицям – програми Світового банку, з ініціативою створення якої виступила дочка президента, Іванка.На заході, присвяченому підтримці жіночого підприємництва, президент США зробив жест примирення щодо господині саміту – канцлера Німеччини Анґели Меркель, яка, ймовірно, була найгучнішим серед лідерів «Великої двадцятки» критиком політики Трампа з міжнародної торгівлі і клімату.Трамп похвалив Меркель за те, як Німеччина провела саміт, незважаючи на невгамовні антикапіталістичні протести, які пройшли в Гамбурзі в суботу і супроводжувалися підпалами машин і мародерством.

«(Саміт) був проведений дійсно вражаюче. Це було непросто, проте все було зроблено настільки професійно і без перебоїв, незважаючи на те, що (в протестах) брало участь досить велика кількість людей, які, здавалося, слідували всюди, де проходили заходи «Великої двадцятки», – сказав Трамп канцлеру Меркель. «Однак ви виконали неймовірну і приголомшливу роботу. Спасибі вам велике, канцлер. Браво», – додав лідер США.У суботу влада Німеччини очікувала, що на вулиці Гамбурга вийдуть 100 тисяч протестуючих.Остання зустріч Трампа в цей день, як очікувалося, повинна була стати найскладнішою за час дводенного саміту. Трамп повинен був обговорити з президентом Китаю Сі Цзіньпіном гострі питання, що стосуються Північної Кореї. Трамп висловлював критику на адресу керівництва КНР у зв’язку з тим, що вона не використовує свій вплив на ізольовану від усіх Північну Корею, щоб змусити її відмовитися від ядерних і ракетних випробувань.Президент США і його помічники покинули Гамбург відразу після зустрічі з головою КНР. Як і очікувалося, брифінг за підсумками зустрічі лідерів США і Китаю буде проведено на борту президентського літака по дорозі до Вашингтона.Однак на перші шпальти газет потрапив інший захід – зустріч Трампа з президентом РФ Володимиром Путіним, яка пройшла напередодні. Вона відбулася, за ознаками, в дружній атмосфері і тривала понад дві години – набагато довше, ніж планувалося. Трампу довелося перенести раніше заплановану на п’ятницю зустріч з прем’єр-міністром Великобританії Терезою Мей на суботу.

Незважаючи на дружній тон зустрічі Трампа з Путіним в п’ятницю, держсекретар США Рекс Тіллерсон заявив, що президент США неодноразово піднімав питання про ймовірне втручання Росії в минулорічні вибори в США.Росія заперечує будь-яке втручання у виборчі процеси в США.«Президент Трамп сказав, що президент Путін запевнив його в тому, що це не відповідає дійсності і що російська влада не втручалася у вибори, а також що він (Трамп) приймає ці твердження. Ось і все», – сказав міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров.На завершення саміту Путін порадив журналістам запитати безпосередньо у Трампа, повірив він твердженням російського лідера чи ні, зазначивши, що Росія не втручалася у вибори в США.Офіційні представники США не підтвердили даного Лавровим опису відповіді Трампа Путіну.Ця зустріч з великою ймовірністю принесе Путіну дивіденди в Росії. «У Росії на Трампа дотепер покладають надії, – сказав Андрій Колесников, старший науковий співробітник і керівник програми щодо російської внутрішньої політики і політичних інститутів у Carnegie Moscow Center. – Він залишатиметься тією людиною, яка може змінити ситуацію в світі на користь Росії, і вона спробує використовувати це, впливаючи на емоції Трампа».Чи буде зустріч з Путіним мати такий же позитивний ефект для Трампа залишається під питанням.
Лідер США вважає за краще фокусуватися на відносинах і питаннях, які мають для нього цінність, і не звертати уваги на проблеми, які цікавлять його в меншій мірі. Під час саміту він не робив значущих заяв з проблеми кліматичних змін – темі, яку Меркель та інші лідери визначили як пріоритетну відразу після рішення Трампа вивести США з Паризької кліматичної угоди.Під час розмови з прем’єр-міністром Великобританії Трамп назвав свою зустріч з Путіним «приголомшливою».З Терезою Мей Трамп обговорив відносини після Brexit. Ця тема стала ще більш значущою, так як політика Трампа «Америка понад усе» і рішення Великобританії вийти з ЄС стали ще однією причиною для двох давніх союзників зміцнити двосторонні зв’язки.

«Не існує інших країн, які були б настільки близькі протягом такого тривалого часу, – сказав Трамп. – Ми ведемо роботу над торговельною угодою, яке буде дуже масштабною, дуже сильною угодою, чудовою для обох країн, і я думаю, ми укладемо її дуже-дуже швидко».Трамп повідомив ЗМІ про плани відвідати Лондон, проте дату поїздки ще треба визначити.

Дивіться також: Курт Волкер: “Ми маємо бачити Україну, яка є стійкою, життєздатною, процвітаючою, сильною демократією”

Напишіть відгук