Перша всесвітня олімпіада з робототехніки: українці увійшли у 20-ку кращих | NLight DC++
Перша всесвітня олімпіада з робототехніки: українці увійшли у 20-ку кращих | NLight DC++

Перша всесвітня олімпіада з робототехніки: українці увійшли у 20-ку кращих

Перша всесвітня олімпіадаз робототехніки днями пройшла у Вашингтоні за участі школярів зі 160 країн світу.

Головна мета конкурсу – спонукати у молоді бажання займатися точними науками та інформаційними технологіями. Результати змагань визначали, хто розробив і створив найрозумніший роботизований апарат. Українська команда, хоча й не зайняла призового місця, задніх не пасла.
У приміщенні, де проходила олімпіаду було 163 роботи. Усі – з різних країн світу. Учасникам змагання “First Global” видали по однаковому набору конструктора і сказали: творіть.
Німецька команда розробила ідеальний сортувальний механізм. “Блакитні кульки піднімаються вгору і потім падають у більшу сітку, а помаранчеві кульки, навпаки, опускаються донизу”, – пояснює учасник німецької команди Фабіан.
Грузини «навчили» свого робота стріляти. “Найбільше ми пишаємось ось цим механізмом – за його допомоги робот стріляє кульками”, – каже учасник грузинської команди Леван Тчихаїдзе.

Українська команда за прототип взяла сільськогосподарську техніку. “Ми саме комбайн і мали на думці, коли конструювали цього робота. Як ви бачите, завдяки ось цьому барабану робот збирає кульки і пропускає їх всередину”, – пояснює учасник української команди Ігор Жуковський.
Але мета усіх роботів однакова: очистити воду – її імітують блакитні кульки, від забруднення, яке тут зображене помаранчевими. “Тобто завдання робота зібрати кульки, відсортувати і помаранчеві відвезти у лабораторію, а сині – у водозбір”, – розповідає українець Ігор Жуковський.
Щоб навчити робота розрізняти кульки за кольорами та вправно рухатись, українці працювали не один місяць. В команді їх троє: двоє хлопців-одинадцятикласників та дівчина-випускниця. Усі – з Київського Політехнічного ліцею.
Ментор української команди Надія Владикіна розповідає як проходив відбір: “Ми створили тести, щоб оцінити знання, відправили їх у різні навчальні заклади, і вийшло так, що саме з одного ліцею учні показали найкращий результат. Після тесту ми запросили їх на особисту співбесіду, розпитали, чим вони цікавляться, і перевірили, як вони взагалі будуть реагувати в стресових ситуаціях”.
А ще дітей питали, чи готові вони присвятити проекту практично весь свій час. Оскільки потрібно було не лише розробити модель робота і написати комп’ютерну програму для нього, а й провести чимало тестів, щоб механізм працював бездоганно.

“Спочатку ми визначили, яке у робота завдання, потім продумали, як він це завдання буде виконувати. У нас не було можливості перероблювати робота декілька разів. Тобто треба було визначитись із моделлю і вже її вдосконалювати”, – каже учасниця української команди Інга Мажуленко. “Ми працювали над ним 5 днів на тиждень, з ранку і до вечора”, – каже Інга.
Демонстрували роботів на спеціальних полях – тут команди змагались, хто краще впорається із завданням. За два дні треба пережити 6 ігор. У підсумку українська команда ввійшла в 20-ку кращих, обігравши більше ста країн, серед яких США, Франція, Японія та Росія. Хоча організатори First Global наголошують: основна мета заходу, все-таки не змагання.
Засновник First Global Дін Кеймен каже: “Ми хочемо показати дітям, а особливо дівчатам з усього світу, що наука, технології, інженерія та математика – це цікаво”. “Розумієте, тут ми можемо створити глобальну мережу, в якій діти вже в такому віці будуть вчитись комунікувати, співпрацювати, а не боротись один проти одного”, – пояснює він.
Організатори планують змагання вже на наступний рік. І хочуть, аби за зразком Олімпійських ігор, вони завжди відбувались в іншій країні.
Дивіться також: Освіта майбутнього в Україні: безкоштовне навчання з вільним графіком та вбудованою програмою стажувань

Напишіть відгук