ЄС зробив крок до покарання Польщі за порушення нею принципів верховенства права | NLight DC++
ЄС зробив крок до покарання Польщі за порушення нею принципів верховенства права | NLight DC++

ЄС зробив крок до покарання Польщі за порушення нею принципів верховенства права

Майже дворічне протистояння правоконсервативного уряду у Варшаві з європейськими органами в Брюсселі вийшло на новий рівень, коли Єврокомісія у середу ініціювала процес позбавлення Польщі права голосу в Європейському Союзі.

Судова реформа у Польщі означає, що судочинство країни опинилося під політичним контролем урядової більшості. За відсутності судової незалежності постають серйозні запитання щодо ефективності застосування законів ЄС.

​Єврокомісія пішла на безпрецедентний крок, вирішивши звернутися до урядів ЄС, щоб офіційно назвати польські зміни до системи судочинства такими, що загрожують цінностям Євросоюзу – особливо принципу верховенства права.
Брюссель дав Польщі три місяці на виправлення ситуації і заявив, що може відкликати своє рішення.
Санкції, які можливі лише за одностайної згоди усіх урядів ЄС, означали б не лише призупинення права голосу Польщі в організації, але й позбавлення країни кількамільярдних європейських субсидій.
Застосування статті 7 Лісабонського договору було б безпрецедентним, і ЄС досі не наважувався на такий крок, попри жорстку критику Варшави за порушення нею європейських правил у галузях прав людини і демократичних цінностей.
Дії проти польського уряду можуть бути заблоковані країнами-членами організації, які остерігаються втручання Брюсселя у діяльність національних урядів.
Найближчим ймовірним союзником чинного польського уряду в ЄС називають уряд Угорщини – країни, яка сама зазнає гострої критики у Європі за те, що називають авторитарними тенденціями президента Віктора Орбана.
Націоналістичне спрямування політики урядів Угорщини та Польщі останнім часом спричинили тертя і у взаєминах з сусідньою Україною.
Чому уряд Угорщини має проблеми з Україною та Європейським Союзом?
Минуле ще заважає майбутньому відносин України та Польщі
Будапешт оголосив, що блокуватиме українські ініціативи у міжнародних організаціях, вимагаючи більших прав для угорської етнічної меншини в Україні, а Варшава наполягає на тому, щоб Київ змінив оцінку певних історичних подій.
У ЄС вважають, що останні реформи польського уряду, в якому домінує правоконсервативна партія Право і справедливість, загрожують незалежності судочинства в Польщі.
Єврокомісія також остерігається, що в разі нереагування на ситуацію в Польщі, репутація ЄС у Східній Європі буде дискредитована, а також будуть підірвані принципи спільного ринку та співпраці судових і правоохоронних органів різних країн.
Суперечка щодо змін системи судочинства у Польщі триває вже два роки, але вийшла на вирішальний етап, коли польський парламент схвалив закони, які, на думку Брюсселя, обмежують незалежність суддів.
Урядова партія Право і справедливість відкидає звинувачення у недемократичності і наполягає, що реформи потрібні, бо суди повільні, неефективні та просочені ментальністю комуністичних часів.
Реформи фактично даватимуть право парламентові контролювати відбір суддів і достроково припиняти повноваження деяких членів Верховного суду Польщі.
Дивіться також: Тwitter уже блокує повідомлення, які пропагують насильство

Напишіть відгук