Януковичу варто під час візиту до Сербії повчитись євроінтеграції – експерти | NLight DC++
Януковичу варто під час візиту до Сербії повчитись євроінтеграції – експерти | NLight DC++

Януковичу варто під час візиту до Сербії повчитись євроінтеграції – експертиКиїв – 6 червня президент Віктор Янукович почне офіційний візит до Сербії. Україні є чому повчитися у цієї держави, зазначають експерти. Це стосується передусім втілення євроінтеграції. Сербія, продовжуючи стратегічну співпрацю зі своїм давнім союзником Росією, на ділі наближається до членства в ЄС. При цьому вона має свою вигоду і від російських енергетичних проектів.
 
Віктор Янукович зустрінеться, зокрема, зі своїм сербським колегою Томиславом Николичем. Попередня зустріч керівників України та Сербії відбулася у листопаді 2011 року в Києві. Віктор Янукович вів тоді переговори із Борисом Тадичем – попередником Николича на посаді глави Сербії.
 
Сербія була активним учасником війн 90-х років минулого століття на території колишньої Югославії, в яких загинули десятки тисяч людей. Зокрема, кривавий конфлікт у краї Косово почав вщухати лише після операції НАТО проти Союзної Республіки Югославія, кістяком якої була Сербія. І ця країна, переживши війни, санкції, авторитарне правління Слободана Милошевича взяла курс на євроінтеграцію. І навіть торішня відставка прозахідного президента Тадича та перемога колишнього ультранаціоналіста Николича не змінили цей курс. Сербія має статус кандидата в члени Євросоюзу.
 
Цей досвід є повчальним для України, яка пробуксовує на своєму шляху євроінтеграції, зазначив у коментарі Радіо Свобода перший заступник голови комітету Верховної Ради у закордонних справах, депутат від партії УДАР Валентин Наливайченко.
 


Що стосується Сербії та її досвіду, ця країна, маючи надзвичайно складні, передусім післявоєнні умови, насправді зробила для себе дуже серйозний висновок«Що стосується Сербії та її досвіду, ця країна, маючи надзвичайно складні, передусім післявоєнні умови, насправді зробила для себе дуже серйозний висновок. Вона усвідомила необхідність демонтажу всієї постсоціалістичної системи, з її корупцією, зокрема, у місцевому самоуправлінні. Ця система не давала Сербії розвиватися», – констатує Валентин Наливайченко. 
 
Водночас офіційний Белград активно співпрацює з Росією. Зокрема, два тижні тому Томислав Николич їздив до Сочі, до президента Володимира Путіна, підтвердивши, зокрема, участь у російському проекті «Південний потік». Це – один із двох російських газопроводів в обхід України, у Кремлі його сподіваються запустити наприкінці 2015 року. Експерт із енергетичних питань Богдан Соколовський у цьому зв’язку зазначає, що Україні доведеться долати опір Росії при налагодженні співробітництва з Сербією.
 
 «Сербії байдуже, чи є той «потік» («Південний потік»), чи немає. Сербія ніколи не відчувала нестачі газу. А буде «Південний потік» – тим вигідніше для Сербії. І вона справді ставить на Росію у багатьох питаннях. Бо відмовити Росії вона офіційно не планує», – зазначив Богдан Соколовський.
 Варто із розумінням ставитися до особливих стосунків Сербії з Росією – Огризко
 
Водночас колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко зауважив Радіо Свобода, що варто із розумінням ставитися до особливих стосунків Сербії з Росією. Адже це – данина давнім історичним зв’язкам сербів та росіян. Але перебільшувати значення таких контактів не варто, наголошує екс-глава української дипломатії.
 


Коли країна приєднується до певних правил гри, то всі емоційні речі в такому випадку перестають бути основоположними«Тому що, коли країна приєднується до певних правил гри, то всі емоційні речі в такому випадку перестають бути основоположними. А те, що Сербія дала згоду на будівництво «Південного потоку», то далеко не всі впевнені, що він взагалі буде побудований», – зауважив Володимир Огризко.
 
Візит Віктора Януковича до Сербії триватиме два дні. Як повідомила прес-служба президента України, заплановані до підписання двосторонні угоди щодо співробітництва у сферах залізничного транспорту, сільського господарства, туризму, освіти, культури та інвестицій.


Коментарі закриті.