Голос Америки: Україна | NLight DC++
Голос Америки: Україна | NLight DC++

Голос Америки: Україна

Світ вшановує пам’ять жертв російської окупації на другу річницю звільнення Бучі

Два роки тому, 31 березня, 2022 року, Збройні сили України звільнили місто Бучу, що поблизу Києва, від російських загарбників після понад місячної окупації. Після визволення, у місті було знайдено тіля містян, розстріляних росіянами просто на вулицях, масові поховання, викрито численні випадки тортур мирних мешканців.
Друга річниця звільнення Бучі викликала значну реакцію серед українських та світових лідерів та офіційних осіб.
Президент України Володимир Зеленський відвідав місто на річницю звільнення й віддав шану загиблим. На своїй сторінці у мережі Х Зеленський вказав на “глобальне значення” війни Росії проти України.
“У цієї війни – глобальне значення. Це війна за право на існування для нашої держави та водночас за право на життя для кожної людини. За гідність для нашого народу і для кожного народу, який прагне своєї долі. Це війна за те, щоб ніхто не смів ставати звіром по відношенню до інших”, – зазначив Зеленський.
“Щоб розпочинати такі агресії проти інших, Росія спочатку знищила в собі мораль та зробила насильство й ненависть своєю ідеологією. Такі системи не зупиняються просто так. Сила їх зупиняє. Єдність їх зупиняє. Рішучість та розуміння – що саме вони хочуть знищити”, – додав він.

Дружина президента Олена Зеленська так прокоментувала подію: “Два роки тому «Буча» стала для всього світу синонімом болю. Нині вона стає також синонімом надії та відродження. Де була лише смерть – сьогодні радісні дитячі голоси коло шкіл та садочків, у дворах відновлених будинків. Ми все пам’ятаємо. Ми сподіваємося. Ми житимемо”.

Посолка США в Україні Бріджит Брінк 31 березня відвідала Бучу разом з Зеленським та іншими іноземними представниками.
“Сьогодні я приєдналася до [президента Зеленського] та багатьох інших міжнародних партнерів, щоб вшанувати пам’ять вбитих російськими військами під час тимчасової окупації Бучі, Ірпеня та Бородянки на Київщині, а також міст і сіл у Сумській та Чернігівській областях. Ми разом з Україною”, – зазначила Брінк у дописі в мережі Х.

В іншому пості, посолка написала: “У Бучі я відвідала 2 підприємства, якими керують жінки, що не лише пережили російську окупацію, але й розширилися завдяки допомозі США. Я зустрілася з мером Федоруком і побачила передані нами генератори та мобільну електростанцію, які забезпечать електроенергією 50 000 мешканців міста.
У другу річницю звільнення Бучі від російських військ я побачила надію, незламний дух і стійкість українського народу”.
“Два роки тому українські війська звільнили місто Буча від російських загарбників і виявили жахливі звірства, вчинені проти цивільного населення, включно з тортурами та масовими стратами.
Сьогодні ми стоїмо з Україною в пам’ять жертв цієї трагедії”, – зазначило в мережі Х Міністерство закордонних справ Великої Британії.

Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом перепостив повідомлення британського МЗС у мережі Х й так прокоментував його: “Ми не забудемо”.

Своєю чергою Міністерство закордонних справ Нідерландів закликало до притягнення до відповідальності винних у російських воєнних злочинах.
“Два роки тому було розкрито кровопролиття в Бучі, Україна. Наша заступниця посла в Києві Есселіен ван Ертен, місцевий священник Андрій Галавін, лауреатка Нобелівської премії миру Олександра Матвійчук та прокурор Юрій Бєлоусов не можуть наголосити достатньою мірою: російські воєнні злочини мають переслідуватися”, – зазначено у дописі міністерства, де також розміщене відео інтерв’ю з вказаними особами.

Президентка Молдови Мая Санду зазначила на своїй сторінці в мережі Х: “Сьогодні виповнюється два роки з дня визволення Бучі, яке виявило невимовні звірства проти мирного населення.
Ми стоїмо з Україною у вшануванні жертв, наголошуючи на необхідності об’єднання демократій у всьому світі у пошуку справедливості та продовженні підтримки України”.

Тим часом посол Німеччини в Україні Мартін Єґер написав наступне: “У другу річницю визволення Бучі ми з президентом Зеленським згадали жертв російської бійні. Присутність послів свідчить про те, що міжнародна спільнота підтримує Україну. Злочин Бучі треба спокутувати”.

“Минуло два роки після визволення Бучі. Вона відкрила світові весь жах російської агресії. Ми вшановуємо пам’ять жертв і продовжуватимемо докладати зусиль, щоб забезпечити відповідальність за звірства Росії, вчинені в Україні”, – зазначено в дописі Міністерства закордонних справ Латвії.

На сторінці посольства Італії в Україні зазначено: “У другу річницю звільнення Бучі Посол Дзадзо разом з представниками державної влади України вшанував памʼять жертв російської окупації Київської області. Церемонія відбулась біля Стіни памʼяті”.

Український режисер Мстислав Чернов, фільм якого “20 днів у Маріуполі” нещодавно виграв “Оскар”, вказав на важливість даних, зібраних журналістами, для подальших розслідувань воєнних злочинів.
“2 роки тому світ з жахом спостерігав, як з’явилися фотографії, відео та свідчення з Бучі, міста, окупованого протягом місяця російськими військами. Коли вони пішли, то залишили позаду сотні вбитих мирних жителів і тисячі тих, хто вижив, назавжди позначений цим досвідом.
Зображення та розповіді з перших вуст зі звільнених міст, таких як Ірпінь, Бородянка та Гостомель, малювали жахливу картину жорстокості вторгнення. Дані, записані сотнями журналістів, стали важливим доказом для сотень розслідувань воєнних злочинів.
За попередніми даними, тільки в Бучі було вбито 420 мирних жителів.
Україна продовжує вистоювати”.

Своєю чергою посолка України у США Оксана Маркарова так прокоментувала річницю: “2 роки тому моє рідне місто Буча було звільнено після 33 днів окупації. Весь світ побачив жах чистого зла воєнних злочинів Росії. Частини України залишаються окупованими тим самим російським злом протягом 767 днів; Крим, Донецьк і Луганськ – протягом 10 років. Ми повинні звільнити всіх. Ми повинні перемогти”.

Відома українська військова парамедикиня та волонтерка Юлія Паєвська (Тайра), написала на своїй сторінці в мережі Х: “31 березня Буча була звільнена від російських військ. Бучанська громада пережила 33 дні окупації. За цей час Росія вбила 500 мирних жителів, у тому числі 12 дітей”.

Папа Римський закликав до обміну “усіма полоненими” між Україною та Росією у великодньому зверненні

Папа Римський Франциск у своєму зверненні з нагоди Великодня закликав до обміну “усіма полоненими” між Україною та Росією.
“Мої думки передусім линуть до жертв численних конфліктів, що тривають у світі, починаючи від війни в Ізраїлі та Палестині, а також в Україні. Нехай же Воскреслий Христос відкриє дорогу миру для стражденного населення цих регіонів. Закликаючи до пошани принципів міжнародного права, висловлюю побажання про загальний обмін усіма полоненими між Росією та Україною: всіх на всіх!” – цитує папу видання Vatican News.
Папа також звернувся із закликом забезпечити можливість доступу гуманітарної допомоги до Гази та якнайшвидше звільнити заручників, захоплених 7 жовтня, і негайно припинити вогонь в Смузі Гази.
Папа також закликав не дозволити, щоб триваючі бойові дії “надалі завдавали серйозної шкоди вже виснаженому цивільному населенню, а особливо дітям”.
“Як же багато страждань ми бачимо в очах дітей. Вони відучилися усміхатися, діти на цих теренах війни”, – сказав папа Франциск.
Як повідомляв раніше Голос Америки, участь 87-річного Папи у богослужінні у Страсну п’ятницю було скасовано в останню хвилину. Причиною було названо необхідність “зберегти здоров’я” Папи, який перебуває під особливим наглядом після торішньої операції на черевній порожнині.
Раніше цього місяця Папу Римського Франциска розкритикували після того, як він заявив, що Україна повинна мати мужність “білого прапора” і домовитися про припинення війни з Росією. Такі думки папа озвучив в інтерв’ю, яке транслював швейцарський громадський мовник РТС.
Директор із комунікацій Ватикану Маттео Бруні опублікував заяву, в якій намагався роз’яснити слова Папи. Він сказав, що Франциск використав термін “білий прапор”, “щоб позначити припинення бойових дій, перемир’я, досягнуте за допомогою сміливості переговорів”. Він повторив заклик понтифіка до “дипломатичного вирішення в пошуках справедливого і тривалого миру” в Україні, яку Франциск назвав “мученицькою”.

Питання допомоги Україні може визначити кар’єру спікера Конгресу США Джонсона – ЗМІ

Пакет допомоги Україні буде винесено на голосування в Палаті представників Конгресу США, після того, як конгресмени повернуться до роботи з великодніх канікул. В цьому конгресмена-республіканця Дона Бейкона, за його словами, запевнили спікер Палати представників Майк Джонсон та голова Комітету з закордонних справ Палати представників Майкл Маккол. Великодні канікули в Палаті представників завершуються 9 квітня.
Все ж Бейкон припустив в інтерв’ю NBC News в неділю – якщо Джонсон виставить законопроєкт на голосування, він може зіткнутись із ризиком відставки. “Не буду це заперечувати”, – відповів Бейкон на питання ведучої Крістен Велкер стосовно можливості відставки спікера, якщо той винесе законопроєкт на голосування.Голова Комітету розвідки Палати представників Майк Тернер в інтерв’ю CBS News в неділю також запевнив, що Джонсон “без зволікань” виставить допомогу Україні на голосування.
“Спікер дуже чітко заявляв, що коли ми повернемось, це наступний пріоритет порядку денного, після того, як законопроєкти про фінансування уряду було прийнято”, – сказав Тернер.
Деталі допомоги Україні ще опрацьовуються
Бейкон сподівається, що Палата представників затвердить варіант законопроєкту, над яким він працював з іншими конгресменами і який передбачає 66 мільярдів доларів військової допомоги для України, Ізраїлю та Тайваню.
“Якщо ми затвердимо цей законопроєкт, а я гадаю так буде, бо є достатня підтримка в палаті для цього. І я хочу переконатись, що є підтримка і в Сенаті”.
Інший республіканець Метт Гетц, який ініціював відставку попереднього спікера Кевіна Маккарті, а тепер підтримує Джонсона, в інтерв’ю CNN в неділю похвалив Джонсона за те, що той не виставив на голосування в Палаті представників законопроєкт, що передбачає 95 мільярдів доларів на підтримку національних інтересів США, включаючи Україну. Цей законопроєкт раніше схвалив Сенат. “Гадаю, він [Джонсон] формує кращий шлях прямо зараз”, – додав Гетц.
Гетц висловив сподівання, що Джонсон зможе знайти джерела в бюджеті, які б компенсували витрати США на допомогу Україні.
“Якщо компенсацій не буде, ми будемо дуже розчаровані, – сказав Гетц CNN. – Гадаю ми не повинні фінансувати Україну за рахунок дефіциту. Також, думаю, пріоритетом для нас має стати наш власний кордон. І, гадаю, спікер Джонсон поділяє цю точку зору”. Тернер припустив, що в Конгресі вестимуться обговорення щодо того, чи буде допомогу Україні частково надано в формі позики, а також про те, чи буде до законопроєкту включено заходи з імміграційної реформи США, але висловив переконання, що перемовини завершаться затвердженням пакету допомоги.
Демократи можуть допомогти Джонсону зберегти спікерство
Конгресвумен-республіканка, яка послідовно виступає проти допомоги Україні, Марджорі Тейлор-Грін раніше цього місяця ініціювала петицію про відставку Джонсона. Вона також висловила сподівання, що спікер не винесе на голосування законопроєкт з допомоги.
Демократи можуть допомогти Джонсону зберегти спікерство, припускає Бейкон. В неділю конгресмен-демократ Джим Клайберн допустив, що може підтримати Джонсона, якщо так вирішить голова фракції демократів в Палаті представників Гакім Джеффріс. Тернер також зазначив, що Джеффріс не планує об’єднуватись із радикальними республіканцями, щоб усунути Джонсона з посади.
Однак, якщо запропоновані в законопроєкті щодо України скорочення видатків бюджету виявляться неприйнятними для демократів, вони можуть і не надати цю підтримку, кажуть оглядачі.

Ізраїль та ХАМАС намагаються відновити переговори про припинення вогню

Переговори щодо припинення вогню у Газі мали відновитися у єгипетському Каїрі у неділю, 31 березня, згідно з повідомленнями єгипетського телеканалу Al-Qahera, близького до спецслужб країни, на які посилається агентство AFP.
Однак, попри те, що Ізраїль та ХАМАС останнім часом посилили переговорний процес щодо перемир’я в обмін на звільнення заручників, представники ХАМАСу не взяли участь у переговорах у єгипетській столиці у неділю, чекаючи на повідомлення від посередників щодо оновленої пропозиції Ізраїля, повідомило агентство Reuters.
ХАМАС намагається укласти таку угоду, яка б передбачала припинення боїв і виведення ізраїльських військ з Гази. Ізраїль виключає остаточне припинення вогню, заявляючи, що врешті-решт відновить спроби викорінити правління та зруйнувати військовий потенціал ХАМАСу, нагадує Reuters.
Новий раунд переговорів про припинення вогню, який мав відбутися 31 березня, був схвалений прем’єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу у п’ятницю, 29 березня, зумовлений тиском і масовими протестами в Ізраїлі з вимогами повернути захоплених 7 жовтня 2023 року заручників додому.
Тим часом видання The Guardian повідомило, що конвой з трьох кораблів вийшов з порту на Кіпрі курсом до Гази в суботу, 30 березня, із вантажем продовольства вагою 400 тонн.
Також країни-донори збільшили десантування допомоги з повітря, однак агентства ООН і благодійні організації попереджають, що цього далеко не вистачає для задоволення потреб населення Гази. Відомо, що декілька людей загинули в тисняві або потонули, намагаючись дістати пакети з допомогою з моря, додає AFP.
31 березня у своєму пасхальному посланні до вірян Папа римський Франциск знову закликав до припинення воєн у світі, закликавши, зокрема, до звільнення заручників, яких ХАМАС досі тримає у Газі, а також до обміну усіма військовополоненими між Росією та Україною.
“Я знову закликаю забезпечити доступ гуманітарної допомоги до Гази й знову закликаю до негайного звільнення заручників, захоплених 7 жовтня, і до негайного припинення вогню в смузі”, — сказав він у Ватикані, цитує AFP.
Водночас бої у Газі не припиняються попри резолюцію Ради безпеки ООН, прийняту минулого понеділка, 25 березня, 14 голосами “за” й за утримання від голосування США. Документ вимагає “негайного припинення вогню” та звільнення всіх заручників, утримуваних ХАМАСом.
Нещодавнє опитування громадської думки у США компанією Gallup показало, що 55% жителів Америки наразі не схвалюють військові дії Ізраїлю в Газі, тим часом як лише 36% схвалюють їх, повідомляє видання The Hill. У листопаді минулого року подібне опитування Gallup показало, що 50% американців схвалювали дії Ізраїлю, проти 45%, які не схвалювали.
Минулого тижня Вашингтон схвалив надання Ізраїлю бомб та винищувачів F-35 на мільярди доларів, повідомляє видання The Washington Post з посиланням на неназваних офіційних осіб.

“Війна – це не лише про математику” – Годжес коментує перевагу Росії в живій силі та артилерії

Росія зберігає кількісну перевагу в військових, боєприпасах та обладнанні над Україною, але її здатність використати цю перевагу обмежена, каже колишній командувач Сухопутних військ США в Європі Бен Годжес.
Росія використовує в рази більше артилерійських снарядів і, згідно з оцінками Британської розвідки, Кремль, ймовірно, вербує 30 000 нових військових на місяць. Для того, щоб зменшити нестачу боєприпасів та військового обладнання в Україні, європейські країни активізують поставки боєприпасів Україні, а Франція оголосила про нові поставки військового устаткування.
Оглядачі багато говорять про нестачу боєприпасів в Україні, втрати серед військових, втрату Авдіївки, але на так часто чути про “справжні проблеми”, які Росія має зі своїм військом, сказав Годжес в подкасті Silicon Curtain. Зокрема, росіяни не здатні повною мірою використати цю перевагу, вважає експерт.
“Авдіївка впала 5 тижнів тому, а росіяни не змогли з цього скористатись, бо не мають спроможності”, – зауважує він.Щодо переваги Росії в боєприпасах, Годжес вказує, що оголошувані співвідношення артилерійських снарядів Росії до України як 5:1 чи 10:1 “сприймаються як даність”. “Можливо це подекуди і так, але в них немає здатності експлуатувати це. Бо росіяни втратили дуже багато досвідчених офіцерів та сержантів”, – каже він.

Не думаю, що росіян, які хочуть там бути (на фронті з Україною – ред), вистачить навіть на один шкільний автобус

“Війна – це не лише про математику і хто має більше людей – ми програли у В’єтнамі і в Афганістані”, – каже Годжес про США.
Українці значно більш вмотивовані, ніж росіяни, зазначає він.
“Українці захищають свою Батьківщину, знають місцевість краще, ніж будь-хто, а росіяни – окупанти та загарбники. Не думаю, що росіян, які хочуть там бути (на фронті з Україною – ред), вистачить навіть на один шкільний автобус”, – додає він.
Чи здатна Росія втілити свої плани і створити нові підрозділи?
20 березня російський міністр оборони Шойгу заявив про плани до кінця року створити дві додаткові загальновійськові армії, тридцять підрозділів, включаючи чотирнадцять дивізій та шістнадцять бригад.
Годжес висловив сумнів в здатності Росії виконати свої плани зі створення нових підрозділів.
“Вони втратили так багато людей. В них немає можливості навчити нові 300 000. Вони оголошують, що створили дві нові армії – це брехня. Вони це оголосили, але їх не існує і точно вони ще не є боєздатними формуваннями”, – додає експерт.
Британське міністерство оборони вважає, що Росія здатна укомплектувати ці підрозділи однак, через нестачу навчання і широкий вжиток застарілого устаткування та питання інфраструктури “ці підрозділи, ймовірно, зіткнуться з проблемами з забезпеченням ресурсами”.

РФ оголосила весняний призов – найбільший за 8 років
Заяви про створення нових підрозділів в російській армії можуть стати сигналом до оголошення повномасштабної мобілізації в Росії, наводить Newsweek слова Алекса Кокчарова з S&P.
Тепер, коли Путін зберіг за собою наступний президентський термін, він може оголосити додаткову мобілізацію, вважає доцентка американського університету Корнелл Брин Розенфельд.В Росії було оголошено часткову мобілізацію 300 000 осіб в вересні 2022 року, що похитнуло підтримку війни серед росіян, зауважує дослідниця.
31 березня Путін підписав указ про весняний призов. Кремль планує призвати 150 000 росіян на військову службу – найбільше за вісім років, пише британське видання Daily Mail. Хоча призовники не мають брати участь в бойових діях за межами країни, ЗМІ повідомляють про випадки того, що їх надсилали на лінію фронту.
У Центрі національного спротиву сил спеціальних операцій України відреагували на крок Путіна, вказуючи, що Росія в порушення міжнародного права намагається призвати на службу молодь з Криму, та інших окупованих територій України.
Центр закликав тих, кого може незаконно призвати Росія, “покинути місце постійного проживання або ж загалом дані території”, а у випадку насильницької мобілізації чи призову “слідувати алгоритму здачі в полон”.

ЄС розширює санкційні списки проти Росії, але не додає нових галузей

Посли 27 країн Європейського Союзу узгодили новий 13-й набір санкцій щодо Росії, який має бути офіційно затверджений до 24 лютого – в другу річницю відкритого повномасштабного російського вторгнення в Україну.
У повідомленні уряд Бельгії, що зараз головує в ЄС, називає це ”одним з найширших” наборів європейських санкцій щодо Москви.
193 компанії, установи і окремі особи додані до переліків, з якими не можна вести справи, і яким заборонено в’їзд в країни Європейського Союзу.
Але коментатори зауважують, що попри розширення кола підсанкційних осіб, європейські рішення не передбачають нових галузевих санкцій.
“Наразі до чорного списку санкцій внесені близько 2000 осіб і компаній, включаючи президента Росії Владіміра Путіна та багатьох із його найближчого оточення. Але галузеві санкції, як правило, завдають сильніших ударів. Досі санкцій були спрямовані проти російського експорту вугілля, сталі, деревини й нафти в ЄС, або проти потоку товарів із ЄС до Росії, включаючи, наприклад, напівпровідники та предмети розкоші”, – вказує Рікард Йозвяк, автор оглядів Ширша Європа.
Міжнародні санкції ще не зачепили, наприклад, потужної атомної промисловості Росії, яка продає паливо і будує електростанції в Угорщині, Туреччині тощо.
Є ознаки, що Угорщина знову намагалася пом’якшити санкції і лобіювала вилучення зі списків кілька імен російських олігархів.
Угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що новий набір санкцій ЄС призначений лише “для шоу” і повторив, що санкції проти Росії шкідливі.
Про приготування нових санкцій щодо Росії цими днями також повідомили США та інші країни.
Представник Білого Джон Кірбі 20 лютого сказав, що новий американський набір санкцій міститиме додаткові заходи у зв’язку зі смертю в російському ув’язненні російського опозиціонера Алексея Навального.
“Незалежного від того, як російський уряд вирішить пояснювати це для світу, ясно, що президент Путін та його уряд несуть відповідальність за смерть Навального”, – сказав Кірбі.

Студія Вашингтон. CША готують нові санкції проти РФ

Сьогодні у Студії Вашингтон. США готують нові санкції проти Росії у відповідь на смерть Навального на тлі чергових доказів жорстокості режиму Путіна в українській Авдіївці.

Це буде величезна помилка – Лех Валенса про можливість перемовин з Росією. Відео

“Це не вирішить проблему. У нас був такий самий випадок з Гітлером”. – Експрезидент Польщі Лех Валенса відповів тим, хто підштовхує Україну до переговорів з Росією.

“Якщо ми не зупинимо росіян, у нас буде фронт НАТО на 2500 миль” – генерал США у відставці Веслі Кларк про необхідність допомоги Україні

Війна в Україні перебуває в “дуже небезпечній стадії”, і якщо законопроєкт про додаткову допомогу не буде ухвалено в Конгресі, українцям буде вкрай важко втримати навіть нинішні позиції на сході країни.
Під загрозою можуть опинитися не лише Харків і Київ, але і кордони НАТО, попереджає генерал армії США у відставці Веслі Кларк, колишній командувач Об’єднаними збройними силами НАТО в Європі.
«Якщо ми ухвалимо законопроєкт про допомогу і будемо поводитися з Україною в умовах кризи так само, як ми поводилися з Ізраїлем у 1973 році, коли ми фактично забрали зброю у наших власних сил у Німеччині та доставили її до Ізраїлю, якби ми ставилися до України таким чином і доставили необхідну зброю в необхідні місця, ми могли б стабілізувати ситуацію там, де ми зараз є.
А потім з відповідним додатковим обладнанням і через 12-14 місяців роботи є шанс, що вони можуть десь пробити російські лінії – в Криму, чи в Донецьку. Це можна було зробити», – вважає Кларк, який свого часу воював у В’єтнамі та очолював сили НАТО у Косово.
Якщо цього не станеться, українці своїми силами навряд чи зможуть втримати фронт, каже Кларк.
«Вони повинні мати інструменти сучасної війни. Ви не можете очікувати, що вони будуть битися без переваги в повітрі», – пояснює Кларк.
За його словами, війна в Україні зараз перебуває у четвертій стадії. Перший етап, за його словами, настав після невдалого нападу на Київ на самому початку широкомасштабного вторгнення, другий – перегрупування української армії для контрнаступу, третій – контрнаступ України, доки на нинішньому етапі вона не наштовхнулася на російські оборонні позиції.
На цьому четвертому етапі війна дійшла до такої стадії, коли українцям потрібно вийти з позиційної війни, але для того, щоб вести мобільну війну, їм потрібно більше зброї.
Росіяни ж, навпаки, після перших невдач готуються до наступу. Російські війська на Сході і такі міста як Харків і Київ розділяє кількасот кілометрів переважно відкритої місцевості.
“Це здебільшого горбиста, лісиста та відкрита місцевість. Є кілька річкових ліній, які треба подолати, але найскладніша місцевість там, де зараз точаться бої”, – каже генерал у відставці Веслі Кларк.
Він говорить, що і США, і союзники постачали Україні достатньо зброї, щоб не програти, але її ніколи не було досить, щоб виграти війну, перемогти Росію.
“Якщо українська армія збирається вести мобільну війну, для цього потрібно не 31 (американський) танк і 100 танків Leopard. Для цього потрібно 1-2 тисячі танків. Для цього потрібно не 300 буксированих артилерійських установок, а самохідна артилерія; не 25 літаків F-16, а пару сотень F-16″, – вважає Кларк.
Ця зброя, навіть якщо пакет допомоги буде ухвалено, не надійде відразу, тому українцям потрібно протриматися зараз на цих позиціях, додає Кларк.

Ми ледь могли впоратися з внутрішнім німецьким кордоном на 400 миль під час “холодної війни”. Я не можу уявити, що буде потрібно для мобілізації НАТО, якщо Україна впаде.

У розмові, яку у вівторок, 20-го лютого, організував Центр стратегічних і міжнародних досліджень (CSIS), Кларк висловив переконання, що військове командування США та НАТО усвідомлює небезпеку того, що у випадку падіння оборони України російська армія вийде на кордони НАТО в Європі і не зупиниться там.
“Генерал Каволі (Верховний командувач об’єднаних Збройних сил НАТО генерал США Крістофер Каволі – ред.) прекрасно розуміє: якщо ми не зупинимо їх тут, у нас буде фронт НАТО на 2500 миль. А ми ледь могли впоратися з внутрішнім німецьким кордоном на 400 миль під час “холодної війни”. Я не можу уявити, що буде потрібно для мобілізації НАТО, якщо Україна впаде, і ми зіткнемося з загрозою, що простягнеться від Балтійського аж до Чорного моря”, – каже Веслі Кларк.
Вторгнення в Україну планували не військові, не треба судити з нього про російську армію
Відповідаючи на запитання Еліота Коена, голови відділу стратегії CSIS та колишнього радника у Держдепі США за президента Джорджа Буша-молодшого, чи зробили висновки російські військові зі своїх попередніх невдач, Кларк відповів, що було б помилкою судити про російську військову потужність з початкового етапу війни. Адже, за його словами, не військові командували вторгненням, яке планувалося за законами спецоперації.
“Це була спецоперація, і вона мала на меті висадку кількох гелікоптерів, а потім внутрішнє повстання, план позбутися Зеленського, поставити на його місце Януковича, і так захопити Україну. Це було сплановано як заколот”, – пояснює Кларк.
Тому, за його словами, російські військові були не готові до того, що українці підірвуть дамбу, затоплять дороги, відріжуть російські війська від матеріально-технічного забезпечення, не дозволять скористатися протиповітряною обороною, засобами електронної боротьби чи артилерією повною мірою.
Але коли військові взяли на себе командування і планування операцій, ситуація змінилася, росіяни підготувалися до оборони, а тепер планують наступ, вважає Кларк.
Генерал у відставці застерігає, що початок війни призвів до неправильного розуміння справжнього російського військового потенціалу.
Помилки після “холодної війни”
Кларк пригадав свою розмову з українським командувачем на початку 2000-х років, який розповів, що СРСР був готовий протягом п’ятьох днів дійти танками до Атлантичного океану. І на запитання, чи це не була порожня погроза, він отримав відповідь, що у Москві знали, де мешкав кожен генерал армії НАТО, і він був би вбитий ще до того, як дізнався б про вторгнення.
Генерал у відставці Кларк, який посідав високі посади в американському війську за часів “холодної війни” каже, що багато помилок було зроблено ще у 1990-х роках, коли у Вашингтоні вважали, що перемогли у “холодній війні”, що радянська загроза зникла.
Великою помилкою, на його думку, було не дослухатись до попереджень політиків та експертів зі східноєвропейських країн, які казали, що російські імперські амбіції повернуться, як тільки Москва набереться сили. Тому-то вони й поспішали вступити до НАТО, бо сподівалися, що альянс зуміє їх захистити, пояснює Кларк.
Говорячи про американську та західну допомогу Україні, генерал у відставці зауважує, що США зробили багато – надали сучасну зброю, створили коаліцію, але вони далі не ставлять перед собою цілі перемогти Росію. І через це виснажується Україна, її військо, а також падає довіра до США.
Якщо не боротися за Україну, хто повірить, що США захищатимуть країни Балтії?
Нині, коли США пообіцяли Україні “бути поруч стільки, скільки буде потрібно”, але не можуть уже декілька місяців надати необхідну допомогу, він каже, що під питанням – довіра до Америки як союзника. Особливо, коли у Вашингтоні не мають сильної відповіді на ядерний шантаж Москви.
“Якщо ми не боремося за Україну, коли вони воюють, як на вашу думку почуваються люди в країнах Балтії? Вони там на межі. Вони думають, чи Сполучені Штати дійсно ризикнуть ядерною конфронтацією з Путіним, щоб врятувати їхню країну? Чи зробимо ми це? Ми кажемо, що за законом так, але чи будемо? Яка справжня довіра? І тому наш стримувальний фактор під питанням”, – аналізує Кларк.У вівторок телеканал CNN оприлюднив інтерв’ю міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, який сказав, що ЗСУ не втратили б Авдіївку, якби Україна отримала достатньо артилерійських боєприпасів від західних союзників.Раніше прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила, що НАТО має від 3 до 5 років на підготовку до загрози з боку Росії.
“Наша розвідка оцінює це в 3-5 років, і це дуже залежить від того, як ми впораємося з нашою єдністю і збережемо свою позицію щодо України”, – сказала Каллас в інтерв’ю газеті The Times.
Як повідомляв Голос Америки, у лісах та на приватних угіддях Естонії вже встановлені “зуби дракона” та бетонні блоки.
19-го січня міністри оборони Естонії, Латвії та Литви схвалили концепцію будівництва оборонних споруд на кордонах з Росією та Білоруссю та підписали відповідну угоду “для захисту від воєнних загроз”.

США підтримують українців як і 10 років тому – посолка США. Відео

А посолка США Бріджит Брінк наголосила, що Сполучені Штати підтримували боротьбу українців за свободу десять років тому і продовжують це робити тепер.