Сербія запропонувала Януковичу комбінат, який не захотіли американці й росіяни | NLight DC++
Сербія запропонувала Януковичу комбінат, який не захотіли американці й росіяни | NLight DC++

Сербія запропонувала Януковичу комбінат, який не захотіли американці й росіяниБелград – Президент України розпочав сьогодні дводенний візит до Республіки Сербія. Представники двох країн підписали шість угод про співробітництво. Візит Віктора Януковича став історичним. Адже він перший президент України, котрий прибув до Белграда після 2006 року, коли Сербія стала незалежною державою.

Згідно з традицією, яку запровадили минулого року, глава сербської держави Томислав Николич вручив Вікторові Януковичу Орден Сербії на стрічці – відзнаку, яку дають лише президентам та прем’єрам. У відповідь президент України вручив Николичу орден «За заслуги» першого ступеня.
 
Сербські журналісти зазначають, що товарообмін між двома країнами набув найвищого рівня п’ять років тому. Йшлося про 860 мільйонів доларів. Відтоді масштаби співробітництва постійно падають – минулого року вони становили ледве півмільярда доларів. Угоди, які підписали в четвер, відкривають можливості для розширення співпраці.
 
Після розмов із президентом Сербії Віктор Янукович зазначив: «Тісні історичні й культурні зв’язки та чисельна українсько-русинська діаспора в Сербії, традиції, взаєморозуміння, довіра та підтримка формують міцне підґрунтя для подальшого розвитку плідної співпраці наших країн».
 
А президент Николич сказав, що Сербія й Україна, зокрема, розвивають свої потенціали в галузі енергетики, та додав, що вони прискореним темпом будуть продовжувати розмови з метою підписання угоди про вільну торгівлю.
 
Сербський президент нагадав, що стратегічною метою Белграда й Києва є вступ до Євросоюзу. За його словами, «дві країни докладають максимальних зусиль, щоб виконати всі умови й таким чином якомога швидше реалізувати європейський шлях». Николич виступив за розширення співробітництва й обмін досвідом у міжнародних організаціях і нагадав, що Україна цього року головує в ОБСЄ, а Сербія гратиме цю відповідальну роль 2015 року.


Сербські промисловці зацікавлені співпрацювати з українськими партнерами
 
Міністри та чільні урядовці Сербії й України підписали шість угод. Конкретно, угоди про співробітництво у сферах туризму, освіти, карантину та захисту рослин, залізничного транспорту, культури та інвестицій.
 
Сербська сторона, між іншим, запропонувала Україні стратегічне партнерство з Металургійним комбінатом в місті Смедерево, що на Дунаї. Комбінат свого часу продали американській компанії «Ю Ес стіл». Після кількох років американці розірвали партнерство. Сербія відтак пропонувала компанію росіянам, та вони відхилили співробітництво.
 
Президент України на сербську пропозицію відповів обережно: «Україна зараз виробляє близько 35 мільйонів тонн сталі на рік, і 800 тисяч – це обсяг, який, на наш погляд, є невеликий. Отож треба працювати над модернізацією цього заводу й треба залучити сучасні технології. Для цього потрібні серйозні інвестиції».
 
Віктор Янукович уточнив, що пропозицію розглядають українські експерти.
 
Згідно з програмою візиту, співрозмовниками глави української держави в п’ятницю будуть прем’єр-міністр Сербії Івіца Дачич та спікер Парламенту Небойша Стефанович.
 
Україна належить до країн, котрі досі не визнали Косово. В Белграді високо оцінюють цей факт. Однак ще більше наполягають на перспективах економічного співробітництва. Адже, як зазначають економісти, сербські товари щораз важче долають бар’єри, коли йдеться про експорт до країн Західної й Центральної Європи, та що більше шансів є на сході, в тому числі в Україні.
 
У сербських крамницях майже неможливо знайти якихось товарів із України. В сербських газетах так само неможливо знайти матеріалів про Україну. В розмовах двох делегацій було чути й бажання, щоб були зроблені кроки для реального, а не лише декларативного розширення зв’язків.


Коментарі закриті.