Українці та росіяни дедалі більше прагнуть добросусідства і дедалі менше – союзної держави | NLight DC++
Українці та росіяни дедалі більше прагнуть добросусідства і дедалі менше – союзної держави | NLight DC++

Українці та росіяни дедалі більше прагнуть добросусідства і дедалі менше – союзної державиКиїв – Серед українців та росіян дедалі менше стає тих, хто виступає за об’єднання України та Росії в одну державу. Про це свідчать дані соціологічних досліджень, які український Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) та російський «Левада-Центр» паралельно проводять впродовж п’яти років. Утім, симпатії українців до росіян є більшими. Хоча серед росіян частка тих, хто добре ставиться до українців, за останні роки зросла, тоді як в Україні вона зменшується.
 
81% українців висловлюють добре ставлення до Росії. Про це йдеться в дослідженні Київського міжнародного інститут соціології. Частка українців, що негативно ставляться до Росії складає 10%, 9% не змогли відповісти на запитання. За регіональним розподілом, як і раніше, найбільші частки позитивно налаштованих до Росії українців у Східному (93%) та Південному регіонах (85%), найменше їх у Західному регіоні (66%).
 
Порівняно із лютим цього року кількість українців, позитивно налаштованих до Росії, зменшилася. Натомість ставлення до Україні в Росії за цей період статистично не змінилося – кількість позитивно налаштованих складає 72%, негативно – 18%, не змогли відповісти на запитання 9%. Про це свідчать дані російського «Левада-Центру».
 Парадокси українсько-російської дружби
 
Заступник директора «Левада-Центру» Олексій Гражданкін стверджує, що в цілому за останній рік ставлення росіян до України покращилося. Натомість, за словами директора КМІС Валерія Хмелька, в Україні – інша тенденція.
 


За останні декілька років у Росії майже на 10 % збільшилася кількість тих, хто ставиться добре до України. А в Україні ж за останні два роки, навпаки, зменшилася – з майже 90 % десь до 80%«За останні декілька років у Росії майже на 10 % збільшилася кількість тих, хто ставиться добре до України. А в Україні ж за останні два роки, навпаки, зменшилася – з майже 90 % десь до 80%», – наголошує він.
 
За словами соціолога, на електораті Януковича ці зміни найсильніше відбилися, бо у центральному і західному регіонах настрої несуттєво змінилися, а в східному і південному – помітніше.
 
І в Україні, і в Росії більшість опитаних хотіли б, щоб обидві країни були незалежними, але дружніми державами – з відкритими кордонами, без віз та митниць. Так вважає майже 70 % опитаних українців і майже 60% – росіян. Також впродовж останніх п’яти років в Україні та Росії істотно поменшало тих, хто виступає за створення єдиної держави.
 
«Зменшення прихильників такого об’єднання значно помітніше в Україні – це 6% з 20, більше чверті. Трошки менше чверті в Росії – 4% з 19% », – зазначає Валерій Хмелько.
 Нову проросійську силу не пропустять конкуренти – політолог
 
Попри такі тенденції, проросійські симпатії значної частини українських громадян залишаються важливим політичним чинником в Україні. Російський фактор на українських виборах, зокрема – президентських, і надалі відіграватиме помітну роль.
 


Ставлення до Росії накладає відбиток як на політичних гравців, так і на мотивацію виборців«Тому що є стереотипи у виборця, – каже політолог Віталій Кулик. – Справді, зменшується кількість тих, хто реагує на якісь зміни в Російській Федерації чи резонує на заяви російських політиків. Але загалом ставлення до Росії накладає відбиток як на політичних гравців, так і на мотивацію виборців».
 
За словами Віталія Кулика, зараз проросійський електорат в Україні переважно орієнтується на дві політичні сили – Партію регіонів і Компартію.
 
«Появи нової проросійської політичної сили я не передбачаю, поки існує єдність у Партії регіонів і поки є комуністи. Появу нової проросійської сили вони будуть максимально торпедувати», – зауважує політолог.
 
Опитування проводилось наприкінці травня методом інтерв’ю. В Україні опитано 2030 респондентів віком від 18 років в усіх областях, Києві та в Криму. У Росії опитали 1 601 респондента старше 18 років у 127 населених пунктах. Статистична похибка вибірки не перевищує 3,3% в Україні, 3,4% – в Росії.


Коментарі закриті.