За гроші посольства США відновили мозаїки Михайлівського Золотоверхого | NLight DC++
За гроші посольства США відновили мозаїки Михайлівського Золотоверхого | NLight DC++

За гроші посольства США відновили мозаїки Михайлівського ЗолотоверхогоВ Україні завершили роботи зі збереження колекції старовинних мозаїк Михайлівського Золотоверхого собору. Роками вони руйнувалися і чекали на реставрацію. Відсьогодні колекція доступна для відвідувачів.

У найстарішому українському храмі – Софії київській знайшли свій притулок унікальні фрагменти древніх фресок. Колись вони прикрашали стіни іншої культової споруди – Михайлівського Золотоверхого собору. Але в тридцяті роки минулого століття реставраторам дивом вдалося їх врятувати перед тим, як за наказом комуністів церкву висадили в повітря.


Відреставровані фрагменти надалі зберігатимуться на хорах Софійського собору разом із раніше невідомими широкому загалу автентичними фондовими матеріалами


Реставраційні роботи тривали близько року. Мозаїчний живопис ХІІ століття перенесли з цементу на основу з легких сучасних матеріалів. Таким чином, кажуть реставратори, пам’ятки врятовані в їх унікальній формі і зберегли свою художню та історичну цінність. Відреставровані фрагменти надалі зберігатимуться на хорах Софійського собору разом із раніше невідомими широкому загалу автентичними фондовими матеріалами.

Петро Толочко, голова Наглядової ради Національного заповідника «Софія Київська», говорить:


Мозаїчний живопис ХІІ століття перенесли з цементу на основу з легких сучасних матеріалів. Таким чином, кажуть реставратори, пам’ятки врятовані в їх унікальній формі і зберегли свою художню та історичну цінність


«Можна сказати, що сьогодні тут в Софії Київській зійшлися всі збережені пам’ятки Михайлівського Золотоверхого собору. І це справді значна подія. І тим значніше, що вона відбувається в рік 1025-річчя хрещення Київської Русі».Серед перших відвідувачів – працівники посольства Сполучених Штатів. Саме воно дало гроші на реставраційні роботи.

Посол США в Україні Джон Теффт сказав:

«Завершення цього проекту – данина поваги реставраторам, які в тридцятих роках своїми хоробрими діями врятували мозаїки із Михайлівського золотоверхого, зруйнованого за наказом комуністичних ватажків».

Теффт відзначає, що Україна серед лідерів зі 120 країн світу за кількістю проектів, які донині профінансував Американський посольський фонд зі збереження культурної спадщини.


Коментарі закриті.