ЗМІ: Білий дім розглядає можливість скасування саміту Обама-Путін | NLight DC++
ЗМІ: Білий дім розглядає можливість скасування саміту Обама-Путін | NLight DC++

ЗМІ: Білий дім розглядає можливість скасування саміту Обама-Путін

Білий дім


Президент Барак Обама може скасувати заплановану на вересень поїздку до Москви для зустрічі з президентом Володимиром Путіним, беручи до уваги, що колишній котрактник Агентства національної безпеки США Едвард Сноуден може отримати в Росії політичний притулок.

Про це в п’ятницю повідомили декілька провідних американських ЗМІ.

Посилаючись на анонімні джерела в уряді, газета New York Times зазначає, що скасування зустрічі в Москві може стати серйозним ударом для Володимира Путіна, який розглядає візити такого високого рівня, як підтвердження престижу Росії.

Хоча Білий дім може скористатися самітом, щоб спробувати домогтися повернення Сноудена в США, в газеті наголошується, що скасування зустрічі може також стати свідченням значної розбіжності позицій двох країн з таких питань, як Сирія, Іран, контроль озброєнь та протиракетна оборона.

Про плановану зустріч Обами і Путіна в Москві Білий дім оголосив у червні, коли два лідери зустрічалися в Північній Ірландії. Передбачалося, що це буде додаткова зупинка в поїздці Обами до Росії для участі в саміті «Великої двадцятки» в Санкт-Петербурзі.

І хоча Обама, як і раніше, має намір приїхати до Санкт-Петербурга, він роздумує про доцільність зупинки в Москві.

І не тільки зайшла у безвихідь справа щодо Сноудена, пише New York Times. Сторони не можуть врегулювати розбіжностей з інших питань настільки, що це могло б виправдати проведення двосторонньої зустрічі.

Деякі критики закликають Обаму піти ще далі, зазначає газета.

Сенатор-республіканець Ліндсі Ґрем заявив, що президент повинен вимагати перенесення зустрічі «Великої двадцятки» в іншу країну і, що США повинні бойкотувати зимову Олімпіаду 2014 року в Сочі.

«Чи поїдете Ви в Санкт-Петербург на саміт “Великої двадцятки”, якщо вони нададуть Сноудену політичний притулок, не змінять своєї позиції щодо Сирії і будуть далі допомагати Ірану? – звернувся Ґрем до Обами, виступаючи на телеканалі CNN в середу. – Я б на Вашому місці не поїхав до Санкт-Петербурга. Я б запропонував змінити місце проведення саміту».

Анджела Стент – колишній співробітник національної розвідки і спеціаліст з питань Росії, а нині професор Джорджтаунського університету – заявила New York Times, що в адміністрації Обами ставлять під сумнів доцільність зустрічі в Москві, оскільки «не зрозуміло, які документи будуть підписані», навіть якщо справа Сноудена до того моменту буде врегульована.

«Схоже, є серйозні розбіжності між Росією і США з таких важливих питань, як Сирія, протиракетна оборона і контроль озброєнь», – сказала вона.

Стент, яка працює над книжкою про Путіна і російсько-американські відносини, каже, що вона не пригадує, щоб з часів «холодної війни» президент США відміняв вже заплановану зустріч.

«Якщо вони скасують цю частину саміту, це буде безпрецедентний випадок для американської сторони з часів розпаду Радянського Союзу, – сказала вона в інтерв’ю газеті. – І це викликає питання про те, наскільки пріоритетними будуть для адміністрації Обами відносини з Росією до кінця терміну її повноважень».

Газета Washington Post і інформаційне агентство Associated Press опублікували аналогічні матеріали, посилаючись на анонімні джерела в адміністрації.


Коментарі закриті.