Підсанкційні олігархи РФ ймовірно змогли перепродати майно на Флориді. Чи зможе уряд США вилучити цю нерухомість – розслідування | NLight DC++
Підсанкційні олігархи РФ ймовірно змогли перепродати майно на Флориді. Чи зможе уряд США вилучити цю нерухомість – розслідування | NLight DC++

Підсанкційні олігархи РФ ймовірно змогли перепродати майно на Флориді. Чи зможе уряд США вилучити цю нерухомість – розслідування

Коли минулого місяця Міністерство юстиції США оголосило про конфіскацію американської нерухомості російського бізнесмена, воно вживало заходів проти ймовірного порушника санкцій США.
Під прицілом опинилися два кондомініуми у престижному районі за межами Маямі, штат Флорида, що офіційно зареєстровані на делаверську компанію. Прокурори вважають, що російський магнат Віктор Перевалов використовував цю компанію, щоб приховати свою власність.
Але Перевалов був не єдиним, хто ухилявся від санкцій.
Його бізнес-партнер Валерій Абрамов, банківські рахунки якого згадуються у справі, також володів нерухомістю на Флориді. Як виявило розслідування Голосу Америки, після того, як США внесли Абрамова в економічний чорний список, він переписав свою нерухомість на дружину.
Ймовірно, це також призводить до порушення санкцій.
Брайан О’Тул, колишній посадовець Міністерства фінансів США та експерт з питань санкцій вважає, що транзакція Абрамова з його дружиною не повинна була статися.
“Коли зловмисники регулярно створюють нові компанії та знаходять нові способи ухилитися від обмежень, застосування санкцій іноді може здатися “гігантською грою у крота” [гра, коли влучають у крота, котрий з’явився з нори, і тут же з’являється наступний], – сказав він.
Абрамов і Перевалов не відповіли на запити Голосу Америки з проханням про коментар. Міністерство юстиції також відмовилося від коментарів.
“Королі державних закупівель”
Абрамов і Перевалов є співзасновниками російської компанії, яка заробила мільярди доларів на будівництві доріг для Росії.
За даними ЗМІ, бізнесмени познайомилися під час навчання в університеті в Санкт-Петербурзі й разом започаткувати бізнес. Вони зареєстрували компанію ВАД (абревіатура зі слів “високоякісні автомобільні дороги”) у 1994 році.

Президент Росії Володимир Путін (у центрі) зустрічається з керівниками ВАД Валерієм Абрамовим (ліворуч) і Віктором Переваловим, 13 серпня 2019 р. Фото Kremlin.ru

Абрамов є генеральним директором компанії, а Перевалов – його заступником.
Їх першою роботою був ремонт території овочесховища. Відтоді ВАД пережив стрімкий зліт, виграючи тендери на будівництво федеральних трас у північно-західній частині Росії.
Вони були настільки успішними, що російська версія журналу Forbes регулярно включала чоловіків до щорічного списку “Королів держзамовлень”.
З кінця 1990-х обидва чоловіки також володіють нерухомістю на півдні Флориди. Принаймні одна із дітей Перевалова, його молодша дочка, є громадянкою Сполучених Штатів. На своїй сторінці у Facebook вона вказала рідним містом Маямі.
Двоє чоловіків та їхня компанія потрапили під санкції Сполучених Штатів у 2018 році після того, як ВАД отримала контракт на суму 2,3 мільярда доларів на той час на будівництво траси “Таврида” у Криму, який Росія незаконно анексувала у 2014 році.

Ілюстрація One Bal Harbour (ліворуч) у Google Earth. Комплекс у Флориді, де Віктор Перевалов володіє двома кондомініумами, які Мінюст США намагається конфіскувати.

Це мало допомогло на практиці заморозити їхні американські активи.
Відповідно до позову про конфіскацію, у 2008 році Перевалов і його дружина придбали дві квартири як інвестиційну нерухомість в One Bal Harbour, елітному житловому комплексі в Бол-Гарборі, штат Флорида.
Після того, як щодо Перевалова були застосовані санкції, він передав квартири 1616 Collins, LLC – нещодавно зареєстрованій компанії в Делавері, штаті, який полюбляють багато американських компаній через його “податкові пільги, конфіденційність, доцільність, спрощену структуру та суд корпорацій”, як пише Forbes.
Записи округу Маямі Дейд показують, що компанія заплатила 1,4 мільйона доларів за кожну квартиру.

Сторінка на сайті нерухомості Zillow.com рекламує кондомініуми Перевалова в One Bal Harbour.

“На папері” єдиною бенефіціаркою компанії була донька Перевалова, громадянка США, на той час неповнолітня. Попри це, Перевалов залишився фактичним власником майна, йдеться у заяві на конфіскацію.
Місцевий фахівець з нерухомості продовжив здавати квартири Перевалова в оренду та перераховувати дохід від оренди на банківський рахунок 1616 Collins. Прокуратура стверджує, що з грудня 2018 року по лютий 2023 року на рахунок фірми надійшло понад 288 000 доларів від компанії рієлтора.
Окрім податків і комунальних послуг, дохід від оренди “також використовувався для просування плану операцій з майном відповідача та для приховування того факту, що Перевалов був справжнім бенефіціарним власником майна”, – йдеться у заяві.
Хоча у санкційних справах не вказано ім’я рієлтора, з майнових записів чітко видно його особу: Роман Синявський, власник Miami VIP Properties, компанії, що спеціалізується на елітній нерухомості.
Синявський отримав довіреності від Перевалова і Абрамова, які дозволяли йому здійснювати фінансові операції від їхнього імені. Рієлтор також значився керівником 1616 Collins LLC, кажуть прокурори.
Синявський підписав гарантійний акт про передачу квартир компанії 1616 Collins як повірений Перевалова.
Жодних ознак звинувачення Синявського у вчиненні злочину немає. Він відмовився коментувати цю історію.
За межами скарги
Інвестиції керівників ВАД у Флориду вийшли за межі кондо Перевалова One Bal Harbor. Як і їхнє ймовірно ухилення від санкцій.
Перевіривши документи власності округу Маямі-Дейд, Голос Америки виявив, що Перевалов розпоряджався іншою квартирою лише за кілька місяців до того, як на нього наклали санкції, а Абрамов передав одну через п’ять місяців.
Це не було згадано у матеріалах про конфіскацію, і не ясно, чи зможе Міністерство юстиції щось з цим зробити.
Записи власності показують, що в 1998 році Перевалови придбали квартиру в елітному будинку Bella Vista Mid Rise North в Авентурі, штат Флорида, за 840 000 доларів. У листопаді 2017 року, за два місяці до того, як Віктор Перевалов потрапив під санкції, її продали за 1,2 мільйона доларів.

3D-ілюстрація в Google Earth будівлі Bella Vista Mid Rise North в Авентурі, Флорида, де Перевалов раніше володів кондомініумом.

Незрозуміло, чи передбачав Перевалов, що його незабаром включать у “чорний список”, хоча прокурори припустили, що повідомлення ЗМІ про загрозу запровадження американських санкцій проти Росії вплинули на російського олігарха, голову банку ВТБ Андрія Костіна, щоб він нібито приховав свою нерухомість у США.
У 1998 році Абрамов і його дружина Олена купили кондо за 1,11 мільйона доларів в будинку 2600 Island Boulevard – Residence du Cap, розташованому в Авентурі неподалік від квартири Перевалових.
У червні 2018 року, через чотири місяці після того, як він потрапив під санкції, Абрамов переписав свою частку в цій нерухомості дружині.

Сторінка на сайті нерухомості Redfin.com рекламує кондомініум, яким раніше володів Перевалов у будівлі Bella Vista Mid Rise North.

Ймовірно, цей трансфер не повинен був бути дозволений під санкціями. “Жодного разу майно відповідачів, рахунки Абрамова чи будь-яке інше майно, що належить Перевалову та Абрамову, не були звільнені від санкцій. OFAC ніколи не видавав ліцензії для здійснення транзакцій з Переваловим і Абрамовим або від імені Перевалова та Абрамова”, — йдеться у записах прокурорів.
Через дев’ять місяців Олена Абрамова продала квартиру за 1,24 мільйона доларів, згідно з документами власності.

3D-ілюстрація в Google Earth 2600 Island Blvd – Residence du Cap (ліворуч), будинок, де Абрамов раніше володів кондомініумом у Авентурі, Флорида.

Як Абрамову вдалося передати майно, попри те, що він був в економічному “чорному списку”? За словами О’Тула, колишнього посадовця казначейства, у світі санкцій не все чітко регламентовано.
Система працює ефективніше в дуже регульованих сферах економіки, наприклад, у банківському секторі. А так звані “небанківські фінансові установи” не завжди ретельно перевіряють своїх клієнтів.
“Правила OFAC просто говорять, що санкції не порушуються, — сказав О’Тул Голосу Америки. — Вони не кажуть, що ви повинні перевіряти щодня. Вони не говорять, що ви повинні перевіряти, коли відбувається транзакція”.

Сторінка на сайті нерухомості Redfin.com рекламує кондомініум, яким раніше володів Абрамов, у будівлі Residence du Cap, 2600 Island Blvd.

На відміну від випадку з квартирами Перевалова у Bal Harbour, цього разу Міністерство юстиції, швидше за все, не зможе подати на конфіскацію нерухомості.
На технічному рівні, якщо передача Абрамовим квартири дружині порушила санкції, то всі подальші операції з майном можуть бути юридично недійсними, каже експерт з санкцій О’Тул.
На практиці все стає складніше.
Нинішні власники квартири, схоже, не пов’язані з Абрамовими і, ймовірно, не знали, що майно заморожене санкціями. Навряд чи Міністерство юстиції захоче вилучити його в них.
“Важко уявити, що уряд США піде на це все”, — сказав О’Тул.
Стаття написана за матеріалами кореспондента Голосу Америки Метью Купфера.

Напишіть відгук