У Європарламенті вимагають розслідувати російську мережу впливу, яку, ймовірно, очолював Медведчук | NLight DC++
У Європарламенті вимагають розслідувати російську мережу впливу, яку, ймовірно, очолював Медведчук | NLight DC++

У Європарламенті вимагають розслідувати російську мережу впливу, яку, ймовірно, очолював Медведчук

Депутати Європарламенту вимагають провести розслідування з приводу повідомлень про розкриття мережі російського впливу на європейських політиків напередодні червневих парламентських виборів, повідомляє часопис Politico у п’ятницю.
Президентка ліберальної групи Renew Валері Аєр закликала в листі до президентки Європарламенту Роберти Мецоли провести “термінові дебати” у парламенті.
“Якщо чинні члени Європарламенту або кандидати на майбутніх європейських виборах брали гроші від російського уряду чи їхніх довірених осіб, або були корумповані ними, вони повинні бути викриті”, – написала Аєр у листі.
Також із закликом провести розслідування можливого підкупу євродепутатів до керівниці Європарламенту звернувся депутат від партії “зелених” з Нідерландів Бас Ейкгоут.
У коментарі для Politico заступниця прессекретаря Європейського парламенту Дельфін Колард сказала, що парламент зараз “вивчає висновки” розслідування, яке оприлюднила чеська влада.
Чеська контррозвідка: розкрито мережу антиукраїнської дезінформації та підкупу
За даними чеської контррозвідки (BIS), що були оприлюднені 27-го березня, двоє українських бізнесменів, які мали вплив на інформаційне поле в Україні і тісно пов’язані з Росією, були основними гравцями в мережі впливу, яка базується в центрі Праги й керує проросійським новинним сайтом, що публікував антиєвропейські та антиукраїнські статті.
“Метою цієї групи впливу була діяльність проти територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України на території Європейського Союзу”, – цитує BIS слова прем’єр-міністра Чехії Петра Фіали.
За словами чеської влади, у звіті на 300-х сторінках докладно описано діяльність мережі, на чолі якої стояли звинувачений у державній зраді проросійський олігарх і політик Віктор Медведчук та колишній генеральний продюсер каналу “112 Україна” Артем Марчевський.
Їх обох та зареєстровану в Чехії медіакомпанію Voice of Europe (“Голос Європи”), через яку поширювали антиукраїнські історії та оплачували неназваних європейських політиків, було внесено у чеський санкційний список. Це означає, що їхні рахунки у цій країні були заморожені.
Як повідомило чеське видання Denik N, про Медведчука відомо, що він був переданий до Росії та позбавлений українського громадянства, а Марчевський, другий імовірний учасник мережі впливу, приїхав до Чехії з першою хвилею біженців з України ще навесні 2022 року і жив неподалік чеської столиці.
“Загроза нашій демократії, нашим вільним виборам, нашій свободі слова”
Низка європейських політиків висловили занепокоєння результатами розслідування чеських спецслужб.
Прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо під час дебатів у парламенті 29 березня заявив, що Росія платила деяким депутатам Європарламенту за просування російської пропаганди, і це вимагає розслідування всередині країни.
Також прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте сказав, що повідомлення про політичну корупцію серед європейських політиків “викликає тривогу”. За його словами, справою також займаються нідерландські спецслужби.
“Це показує, наскільки високий ризик іноземного втручання, – сказав Рютте перед засіданням уряду у четвер. – Це загроза нашій демократії, нашим вільним виборам, нашій свободі слова, всьому”.
Чеські ЗМІ з посиланням на джерела в розвідці повідомили, що політики з Німеччини, Франції, Польщі, Бельгії, Нідерландів та Угорщини отримували гроші від Voice of Europe, щоб вплинути на майбутні вибори до Європарламенту.
Німецька газета Der Spiegel повідомила, що гроші передавалися готівкою під час таємних зустрічей у Празі або через біржі криптовалют.
Мережа здійснювала вплив двома шляхами: дезінформацією та підкупом політиків

Вони починали із соцмереж і там мали багато послідовників, лише на Facebook у них було 352 тисячі фоловерів. Це насправді величезна кількість

Як пояснює в коментарі “Голосу Америки” український дослідник європейських праворадикальних рухів Антон Шеховцов, портал Voice of Europe був помітним і впливовим серед ресурсів, що мали антимігрантське спрямування.
“Це був англомовний сайт, який люди Медведчука запустили у жовтні 2017 року з антимігрантським порядком денним. Але протягом останніх двох років вони перейшли й на антиукраїнську тематику. Вони починали із соцмереж і там мали багато послідовників, лише на Facebook у них було 352 тисяч фоловерів. Це насправді величезна кількість”, – каже Шеховцов.
Сайт “Голос Європи”, який має 182 тисяч підписників у мережі Х, не відгукнувся на прохання численних ЗМІ про коментар.
Друга частина діяльності сайту була пов’язана з “підтримкою” праворадикальних політиків, яким платити за коментарі для сайту, каже Шеховцов.
Зокрема, чеські політики, які давали інтерв’ю сайту, обурюються діями влади. Одні кажуть, що уряд діє “гестапівськими методами”. Інші кажуть, що “не перевіряли” сайт, який діяв на території країни легально і “не був під жодними санкціями”.
За словами колишнього міністра закордонних справ Чехії Сиріла Свободи, який одним з останніх давав коментар Voice of Europe, жодних грошей йому ніхто не пропонував.
Серед коментаторів сайту були й німецькі політики з праворадикальної партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD). Часопис Der Spiegel називає також європейського депутата від німецької партії AfD Максиміліана Кра та Петра Бистроня, німецького політика чеського походження, який є другим номером у списку кандидатів на вибори до Європарламенту.
Обидва приязно висловлювалися щодо авторитарних режимів, зокрема, білоруського та російського. 2021 року обидва політики зустрічалися з Медведчуком у Києві, коли той перебував під домашнім арештом.

Давати гроші за коментарі чи інтерв’ю, це був напівлегальний спосіб “підгодовувати” антиєвропейських проросійських політиків

Як вважає Шеховцов, якщо правоохоронним органам цих країн вдасться довести факт того, що політики діяли в інтересах Росії за гроші, це буде значним ударом по позиціях крайньоправих. Навіть сам факт того, що мережу російського впливу було розкрито, вже б’є по їхній репутації, вважає аналітик.”Давати гроші за коментарі чи інтерв’ю – це був напівлегальний спосіб “підгодовувати” антиєвропейських проросійських політиків. Враховуючи популярність цього ресурсу, я думаю, це досить серйозний крок з боку чеських спецслужб. Особливо, якщо в них є список людей, яким давалися гроші”, – каже Шеховцов.
Як повідомляє агентство Reuters, польські спецслужби також заявили, що Польща як центр військових постачань з Заходу в Україну, стала основною мішенню для російських шпигунів. Варшава звинувачує Москву та Мінськ у спробах дестабілізувати ситуацію.
Агентство внутрішньої безпеки Польщі (ABW) повідомило 29 березня, що провело обшуки в рамках спільного розслідування з іншими європейськими службами безпеки щодо ймовірного російського шпигунства.

Напишіть відгук