“Це добре, що НАТО прокидається” – колишній представник США в альянсі Курт Волкер | NLight DC++
“Це добре, що НАТО прокидається” – колишній представник США в альянсі Курт Волкер | NLight DC++

“Це добре, що НАТО прокидається” – колишній представник США в альянсі Курт Волкер

НАТО розуміє загрозу з боку Росії, попри намагання російського президента приховати імперіалістичні агресивні плани, та об’єднується заради допомоги Україні. Так прокоментував останні заяви Північноатлантичного альянсу колишній посол США в НАТО Курт Волкер в інтерв’ю журналістці CNN Крістіан Аманпур.
Напередодні видання Reuters з посиланням на неназваних дипломатів повідомило, що генсек НАТО Єнс Столтенберг ініціює план виділення Україні допомоги від альянсу – 100 мільярдів євро протягом п’яти років.

Путін повинен отримати сигнал, що він ніколи не виграє

Сам генсек НАТО, коментуючи ці повідомлення, сказав 3 квітня, що країни-члени ще не схвалили фінального рішення щодо підтримки України альянсом, але погодились “ініціювати планування”.
Надання фінансової допомоги з боку НАТО для оборонних закупівель на користь України, за словами Волкера, надсилає потужний сигнал президенту Росії Володимиру Путіну, “що йому буде дуже важко йти в ногу з таким рівнем аргументів”.
Це важливо, каже Волкер, оскільки Путін “повинен отримати сигнал, що він ніколи не виграє”. Натомість кожна затримка з фінансуванням на Заході може бути сприйнята в Кремлі як ознака браку рішучості, вважає Волкер, який у 2017-2019 роках був спеціальним представником Держдепу з питань України.
Волкер переконаний: якщо рішення буде ухвалене, кошти США будуть суттєвою частиною спільного фонду НАТО обсягом 100 мільярдів євро, адже США є найбільшим донором НАТО.
Він нагадав, що Володимир Путін публічно озвучив намір сформувати численну армію, яка очевидно “призначена не лише для України, а й для більш масштабних цілей”, а також сформулював бачення відбудови Російської імперії та усунення незалежних урядів.
Обмеження, які Захід ймовірно ставить перед Україною щодо атак на Росію, Волкер називає способом “воювати, коли одна рука зв’язана за спиною”.
“Це чесна гра – завдавати ударів по території Росії, це повністю відповідає дотриманню правил бойових дій”, – вважає Волкер.
Коментуючи запевнення Путіна, що Росія не має планів атакувати Польщу та Балтію, Волкер каже: “Він це говорить, бо не хоче, щоб країни НАТО витрачали більше на оборону”.
Насправді ж більшість інших заяв російського лідера свідчать про протилежне – він очевидно планує рухатися далі після України.
“Це добре, що НАТО прокидається, бо ми дійсно повинні серйозно ставитися до цього, більш систематично, і не боятися робити все можливе, щоб Росія зазнала поразки в Україні”, – сказав Волкер в інтерв’ю CNN.
Ключ до НАТО лежить у Вашингтоні – Ніко Ланге

Гарантії безпеки для України – це запрошення України до НАТО і початок переговорів про вступ

Разом з тим експерти не поспішають озвучувати оптимістичні прогнози щодо потенційних рішень НАТО про наступне розширення.
Так, Ніко Ланге, старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики (CEPA), колишній високопосадовець Міноборони Німеччини (2019-2022) заявив:
“Я не хочу робити прогнози. Думаю, багато речей будуть вирішуватися незадовго до саміту, або навіть і на саміті. Я знаю, що є спосіб покласти край цій війні. І це – перемога над Росією на території України, і водночас – гарантії безпеки для України, запрошення України до НАТО і початок переговорів про вступ. Деякі країни в НАТО схиляються до цього”.
За словами Ланге, “на жаль, США та Німеччина є основними країнами, які ще не поділяють таку позицію”. Хоча до липня “ще є час”, каже експерт.
“Я вважаю, що НАТО не можна дозволити повторити те, що було у Вільнюсі. Має бути щось більше. Має бути чітка позиція та запрошення України розпочати переговори про вступ, а потім вести ці переговори про вступ у Раді НАТО-Україна, яку створили після Вільнюса. Я думаю, що це може бути хорошим шляхом просуватися вперед”, – каже Ланге.
На його думку, Франція “і, можливо, інші” продовжуватимуть на цьому наполягати. Україна також впливатиме на ситуацію, залежно від ситуації на полі бою. Але разом з тим важко передбачити, якою буде ситуація через три місяці.
Щодо того, хто міг би переконати США та Німеччину припинити блокувати шлях до НАТО для України, експерт каже:
“Думаю, що ключовим гравцем тут є Сполучені Штати. Тому що Німеччина вирішила діяти в тандемі із адміністрацією США. Отже, ключ до цього знаходиться у Вашингтоні, округ Колумбія, і “святковий” саміт можна провести, лише якщо насправді буде що святкувати”.
НАТО існує не лише як військовий альянс, а і для стабільності та безпеки, для миру на європейському континенті, наголошує експерт. А оскільки наразі немає миру, то НАТО має відіграти свою роль, “і вже потім святкувати [75-річчя створення альянсу]”.
Щодо того, чому європейці зволікають із військовою допомогою Україні, Ланге каже:

На додачу до військової допомоги, ми підтримуємо вас на шляху до ЄС та НАТО.

“Європейці вже звикли, що питання безпеки вирішують за них інші, і гарантують безпеку інші. Перш за все, США. І коли йдеться про Україну, я думаю, що багато європейців мали хибні уявлення про те, скільки триватиме ця війна. І вони не ухвалювали необхідних рішень з погляду виробництва. Але ніхто не прийде і не зробить це за нас. Я думаю, що ми, європейці, маємо активізуватися, підтримати Україну та вирішити ці питання. Це – в спільних інтересах”.
“Не варто боятися великих рішень”
“Настав час переглянути підходи і не боятися великих рішень”, – підсумував експерт Ніко Ланге в інтерв’ю журналістці Голосу Америки Юлії Ярмоленко.
Три місяці лишається до саміту НАТО. 3 квітня про підтримку членства України в альянсі заявила Естонія.

Прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас після зустрічі із прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем у Талліні 3 квітня написала в мережі Х:
“На додачу до військової допомоги, ми підтримуємо вас на шляху до ЄС та НАТО”.
“Ми також взяли на себе довгострокові зобов’язання допомагати у відбудові України та надавати їй гуманітарну допомогу”, – додала естонська прем’єрка.
3 квітня у Брюсселі міністри закордонних справ НАТО обговорили, серед іншого, підготовку до саміту та підтримку України. Як повідомив генеральний секретар альянсу, союзники розробляють план щодо міцної довгострокової та “інституціалізованої” підтримки України.
Дивіться також:

Напишіть відгук