G7 “продовжать працювати” над використанням активів РФ для України. Глава Центробанку ЄС Лагард виступає проти | NLight DC++
G7 “продовжать працювати” над використанням активів РФ для України. Глава Центробанку ЄС Лагард виступає проти | NLight DC++

G7 “продовжать працювати” над використанням активів РФ для України. Глава Центробанку ЄС Лагард виступає проти

Країни G7 вітають пропозиції ЄС щодо використання прибутків від заморожених російських активів на користь України. Про це йдеться в заяві за підсумками зустрічі міністрів фінансів “Групи семи” та керівників Світового банку. Текст заяви оприлюднило Міністерство закордонних справ Японії.
За заявою, до зустрічі, яка відбулася 17 квітня у Вашингтоні, долучився в тому числі міністр фінансів України Сергій Марченко.
“Ми вітаємо пропозиції ЄС щодо спрямування надзвичайних надходжень від суверенних заморожених активів Росії на користь України. Ми також вітаємо кроки, вжиті Великою Британією та США щодо припинення торгівлі новими російськими неблагородними металами на їхніх глобальних біржах металів”, – заявляють підписанти.
Країни G7 також підтверджують готовність до тривалої підтримки відбудови України – Світовий банк оцінює потреби в цьому напрямку у майже 486 мільярдів доларів протягом наступних 10 років.
Також учасники зустрічі висловили “рішучий намір забезпечити”, щоб Росія заплатила за збитки, завдані Україні:
“Суверенні активи Росії в наших юрисдикціях залишатимуться замороженими до того часу відповідно до наших відповідних правових систем. Дотримуючись заяви лідерів G7 від 24 лютого 2024 року, ми продовжуватимемо працювати над усіма можливими способами використання знерухомлених російських суверенних активів для підтримки України відповідно до міжнародного права та наших відповідних правових систем, щоб поінформувати наших лідерів напередодні саміту в Апулії в червні”.
Європейська комісія 20 березня представила проєкт рішення щодо використання прибутків від заморожених російських активів, які мають забезпечити від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік на озброєння України. У пропозиції йдеться про те, що 90% доходів від російських активів, заморожених у Європі, слід використати на закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру. Решту 10% передати до бюджету ЄС і використати їх для підвищення потужності української оборонної промисловості.
Цю ідею обговорювали лідери ЄС, чиє одностайне схвалення потрібне для її реалізації. Однак попри її широку підтримку поміж держав-членів Євросоюзу, проти виступають Австрія та Угорщина.
Водночас голова Європейського центрального банку Крістін Лаґард заявила, що підготовлені США пропозиції щодо використання заморожених російських активів для фінансування військової допомоги Україні можуть порушувати міжнародне право.
“Перехід від заморожування активів до їхньої конфіскації та подальшого використання – це те, до чого потрібно підходити дуже обережно», – цитує голову ЄЦБ The Financial Times. За словами Лаґард, такі дії можуть змінити міжнародний порядок, “який ви (країни Заходу – ред.) хочете захистити; який би ви хотіли, щоб Росія поважала”.
Вона також додала, що бачила чотири різні схеми, які б дозволили обійти юридичні перешкоди на шляху до використання заморожених активів РФ, проте всі вони, на її думку, можуть бути витлумачені як порушення міжнародного правового порядку.
Голова ЄЦБ наголосила, що “немає жодних сумнівів”, що Росія має заплатити за відновлення України. Однак прискорення цього процесу, обумовлене відсутністю коштів для фінансування України, “порушує цілу низку питань” щодо поваги до міжнародного права, а також фінансової стабільності та спільної відповідальності, вважає Лаґард.
Зокрема, вона вказала на “величезну асиметрію” у розміщенні активів: у Євросоюзі заморожено понад 200 мільярдів євро, в американській юрисдикції — лише шість мільярдів доларів.
FT зазначає, що коментарі Лаґард свідчать про розкол між союзниками України щодо запропонованого США плану із залучення десятків мільярдів євро для Києва під заставу майбутніх доходів від інвестування заморожених активів РФ. Країни ЄС воліли б передавати Україні безпосередньо прибутки від цих активів, пояснює видання.
Близько 260 мільярдів євро активів російського центрального банку, переважно у вигляді цінних паперів і готівки, були заблоковані країнами “Групи семи”, ЄС і Австралією, більш як дві третини з них заблоковані в ЄС на території Бельгії.
У Кремлі кажуть, що передача доходів від заморожених активів РФ на підтримку України нібито призведе до “катастрофічних наслідків” для європейських банків та економіки ЄС.

Напишіть відгук